Předsedové statistických úřadů v Praze

VYDÁNÍ: 11-12/2013
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Zástupci pětadvaceti národních statistických úřadů v prosinci v české metropoli diskutovali o budoucnosti evropské statistiky. Projednávaný materiál „Vize 2.0“ má nastavit základní směry rozvoje evropského statistického systému v příštích letech.

Předsedové v Praze

„Diskuze nad novým směřováním evropského statistického systému není a nebude jednoduchá. Jednotlivé úřady zcela legitimně uplatňují své národní dimenze, které nesmějí být přehlíženy“, upozornila na pražském setkání předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Současný Evropský statistický program zahrnuje období let 2013–2017 s tím, že většina evropských agend je definována v horizontu roku 2020. Mezi některými členy evropského statistického systému však převládá názor, že od doby vzniku původní „Vize“ došlo k řadě změn a národní statistické systémy učinily ve svém rozvoji významný posun. Eurostat tak cítí nutnost formulovat vizi novou, a to včetně definování priorit v širším časovém horizontu. Více informací o této události najdete ZDE.

Autor:
Zatím zde není žádný komentář.

Související články

 

Evropský statistický systém pracuje na základě partnerství a spolupráce

Mariana Kotzeva

Vloni v červenci Mariana Kotzeva vystřídala Marii Bohatou, bývalou předsedkyni Českého statistického úřadu, ve funkci náměstkyně generálního ředitele Eurostatu. S evropským statistickým úřadem začala spolupracovat již v roce 2012. V rozhovoru, který poskytla časopisu Statistika&My, informuje o jeho vizích, současných úkolech a také o výborné spolupráci s dalšími národními statistickými úřady.

Když nejste nezávislý, pak nejste důvěryhodný

Eduardo Barredo Capelo

Začátkem listopadu navštívil Český statistický úřad ředitel sociálních statistik Eurostatu Eduardo Barredo Capelot. Ujistil české statistiky, že i na základě jimi sbíraných a zpracovávaných dat se argumentuje při stanovování strategií a politik Evropské komise.

Vznikne „Světový statistický úřad“?

ilustrativní obrázek

Významní politici, akademici a ekonomové přišli s myšlenkou vytvořit světový statistický úřad – WorldStat. Globální instituce by se měla věnovat zlepšování a spolehlivosti světových statistik. Jedná se o slepý výstřel, anebo konečně trefu do černého?