Evropské statistiky nalákal do Liberce volejbal

Pokud existuje druh sportu, který evropské statistiky spojuje, pak je to určitě volejbal. Letošní 24. ročník European Volleyball Tournament for Statisticians (EVS) zorganizoval ČSÚ, podruhé v jeho dlouhé historii.

Zatímco v roce 2006 se evropští statistici sjeli do Hradce Králové, letos se podívali do Liberce. Organizátoři vybrali město pod Ještědem záměrně. Jednak se účastníci z ciziny mohli přesvědčit, že v České republice stojí za návštěvu i jiná místa než Praha. Druhým důvodem byla možnost zajistit na jednom místě ubytování, stravování a kurty ve sportovních halách. Mít vše ve vzdálenosti pár minut chůze, to je česká specialita na turnajích EVS, kterou účastníci vysoce oceňují. Ubytování pro téměř 300 osob a haly pro volejbal, kde je možné odehrát turnaj 32 týmů, beze zbytku splnil areál Technické univerzity Liberec v Harcově.

Dvě stříbra a jeden bronz

V nejsilnější kategorii A se utkalo šest týmů. Nejhojněji zastoupená byla druhá kategorie s 21 družstvy. Organizátoři turnaje letos připravili novinku – kategorii C pro rekreační hráče, do které se přihlásilo pět týmů. Vyhrálo ji Polsko, dva týmy ČSÚ si rozdělily zbylé dvě medaile. V kategorii B chtěli Češi vylepšit svoje loňské sedmé místo. Na rozdíl od kategorií A a C, kde se hrálo systémem každý s každým s následným play-off, nebylo v „béčku“ místo na chyby. Týmy byly rozděleny do sedmi skupin a pouze vítězové mohli usilovat o celkové prvenství. Pro týmy na druhém a třetím místě zbyly jen boje o osmé až 21. místo.
Českému družstvu se svoji skupinu podařilo vyhrát. Zvítězili i ve dvou následujících vyřazovacích zápasech s týmy Ruska a německého Düsseldorfu a mohli se těšit na finále. I přes mohutnou podporu fanoušků v něm nakonec podlehli favorizovaným Portugalcům. Na zklamání z druhého místa nebyl kvůli vynikající atmosféře vůbec čas a oba finálové týmy si boj o zlato opravdu užily. Portugalce a Čechy doplnili na stupních vítězů třetí Francouzi.
Posledním zápasem dne bylo finále kategorie A. Českému družstvu se nepodařilo obhájit stříbro z loňského turnaje v Polsku, i z důvodu zranění nejlepší hráčky, a skončilo v šestičlenné skupině poslední. Ve finále se střetli reprezentanti Polska a Ruska. I bez české účasti měl boj o zlato bouřlivou atmosféru. Nakonec byl v tie-breaku šťastnější tým Polska a polská výprava se tak mohla radovat z druhé zlaté medaile. Třetí skončili statistici Organizace spojených národů z Ženevy.
Slavnostní vyhlašování a následná oslava ukázaly, že turnaj se všem opravdu líbil a vedle sportovní stránky splnil i svůj další cíl – poznat lépe kolegy z evropských statistických úřadů.

Na shledanou v Římě

Vůbec poprvé se statističtí volejbalisté sešli v holandském Voorburgu v roce 1990. Od té doby se turnaj konal v mnoha dalších významných evropských městech, například v Paříži, Stockholmu, Helsinkách, Kodani, Lisabonu, Bratislavě, Varšavě, Budapešti, Tallinu, a také v Düsseldorfu, Neuchatelu nebo Maastrichtu. Příští jubilejní 25. ročník se bude konat v jedné z nejkrásnějších metropolí, v Římě.