Už jen čtyři země EU vykázaly letos podle dat za 1. čtvrtletí pokles výdajů svých domácností na konečnou spotřebu ve srovnání se stejným obdobím roku 2013. Plyne to z údajů celkového vzorku zemí, za které Eurostat disponuje aktuálními daty, tedy 23 států z celkem 28 zemí Unie. Přitom v posledním čtvrtletí roku 2012 šetřily domácnosti na výdajích velice významně, když jejich meziroční pokles zaznamenalo patnáct zemí z EU28, tedy více než polovina.
Příznivý obrat v 1. čtvrtletí 2014 byl patrný nejvíce v Bulharsku, kde proti předchozím čtyřem kvartálům s meziročními poklesy stouply výdaje domácností o 4,8 % (přitom bulharský HDP vzrostl jen o 1,2 %). Výdaje domácností dále významně posílily v Polsku s postupným růstem dynamiky po celý loňský rok až na +3,1 % v letošním 1. čtvrtletí, ale i na Slovensku (+2,6 %). České domácnosti spotřebovaly o 1,5 % zboží a služeb reálně více oproti slabému loňskému 1. čtvrtletí (–1,7 %). To navazovalo na poslední kvartál 2012, v němž spotřeba českých domácností klesla nejvíce od roku 1997.
Kromě posilování spotřeby domácností, patrné především v zemích střední a východní Evropy, je druhým významným rysem nedávného vývoje postupná ztráta tempa růstu výdajů domácností většiny skandinávských zemí. Prudce poklesla jejich spotřeba také v Nizozemsku. Kromě této země snížily meziročně své výdaje i domácnosti ve Francii, Itálii a Chorvatsku.
Výdaje domácností na konečnou spotřebu v 1. čtvrtletí 2014