Od 1. čtvrtletí 2015 začal Český statistický úřad zveřejňovat vedle běžných měsíčních průměrů také hodinové mzdy. Lze je nalézt na webu Úřadu ve čtvrtletní publikaci Ukazatele sociálního a hospodářského vývoje ČR. V západních, zejména anglosaských zemích je tento způsob vyjadřování výše výdělků normální, u nás to však zatím stále není zvykem.
U uživatelů výsledků bude jistě vzbuzovat pozornost jiný pohyb mzdových hladin v časové řadě, než na který jsou zvyklí z měsíčních údajů. Kromě obvyklého vlivu výplaty mimořádných odměn se tu promítá i další jev, a to že objem mzdy za čtvrtletí se dělí počtem skutečně odpracovaných hodin zjištěných z Výběrového šetření pracovních sil. Ten se mění podle ročních období a ovlivňují ho např. i dovolené, které sice nejsou odpracovanou dobou, ale zaměstnanec za ně dostane často více. Průměrná hodinová mzda pak poskočí směrem vzhůru.
Toto „hopsání“ hodinových mezd ze čtvrtletí na čtvrtletí je navíc různé v různých odvětvích, což vypovídá i o způsobu práce.
Například ve školství odpracuje běžně zaměstnanec 35 hodin týdně, ale ve 3. čtvrtletí jen okolo 20 hodin, protože do něho vstupují letní prázdniny. Tento faktor potom převáží i vliv mimořádných odměn ve 2. a 4. čtvrtletí, takže ve 3. čtvrtletí se uvádějí nejvyšší hodinové mzdy. Naopak v zemědělství se odpracuje mnohem více hodin v teplých ročních obdobích, tj. ve 2. a 3. čtvrtletí. Stejným směrem působí propouštění sezónních pracovníků. Hodinové mzdy však nejvíce ovlivní rozdělení odměn, a tak ve 4. čtvrtletí je vždy průměrná mzda nejvyšší, zatímco v 1. čtvrtletí bývá nejnižší.
Obdobné je to i ve zpracovatelském průmyslu. Zde se sice pracuje nejvíce na začátku roku a dovolenou si vybírají zaměstnanci typicky v létě, určující vliv na výši hodinové mzdy však má výplata prémií na konci roku. Toto pravidlo platí dokonce i ve stavebnictví, kde se výrazně nejvíce hodin odpracuje na jaře, ale nejvyšší hodinové mzdy najdeme vždy na konci roku.
V obchodě zase nacházíme vysoké hodinové mzdy v celém druhém pololetí, zatímco v prvním se zaměstnanci na výplatu musí nadřít více. Jde o zvláštní kombinaci faktorů: zdaleka nejvyšší tržby bývají na konci roku kvůli předvánočním nákupům, to je však vyváženo přijímáním brigádníků, takže se peníze rozdělují více lidem; ve 3. čtvrtletí je objem mezd nižší, ale odpracuje se výrazně méně hodin kvůli prázdninám.
Od 1. čtvrtletí 2015 začal Český statistický úřad zveřejňovat vedle běžných měsíčních průměrů také hodinové mzdy.