ČSÚ připomněl 25 let Programu Teplice

VYDÁNÍ: 11-12/2015
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Na 150 lidí se zúčastnilo konference 25 let Programu Teplice. Na konci října ji uspořádal ČSÚ ve spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Akademií věd ČR. Konference ukázala, že téma znečištěné životní prostředí a jeho vliv na zdravotní stav obyvatel Ústeckého kraje je stále aktuální.

Konference se v Teplicích uskutečnila ve dnech, kdy vláda rozhodla o prolomení limitů těžby v dole Bílina.
„Jako Severočeška mám za to, že dopady ekonomické krize a sociální problémy regionu sice zdánlivě mohou odsouvat otázky životního prostředí do pozadí, nicméně z hlediska kvality lidského života nesmějí být tyto aspekty opomíjeny. Jsme zodpovědní vůči budoucím generacím za to, v jakých podmínkách budou žít. V kontextu současných událostí se určitým ústupkem stala vzdálenost těžby od obytné zóny z původně diskutovaných 170 metrů na 500 metrů, a to pravděpodobně zásluhou iniciativy řady organizací a společností, které se za tímto účelem spojily,“ upozornila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

ilustrativní obrázek

Předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová na konferenci řekla: „Jsme zodpovědní vůči budoucím generacím za to, v jakých podmínkách budou žít.“

Akce se zúčastnila řada odborníků, např. molekulární epidemiolog Radim Šrám, přírodovědec Jan Ševčík, imunolog Josef Richter a severočeský hygienik František Kotěšovec. Shodli se na tom, že na výsledky Programu Teplice je třeba navázat dalšími výzkumnými aktivitami. Cílem by mělo být zlepšení ovzduší a zdravotního stavu obyvatel pánevních okresů.
Program Teplice probíhal v letech 1991 až 1999. Vůbec poprvé v historii Československa, resp. České republiky, intenzivně monitoroval znečištěné ovzduší. Vznikly studie zaměřené na zdravotní stav populace, na kvalitu spermií nebo poruchy dýchacích funkcí u dětí. Zcela novým poznatkem byl význam vlivu znečištěného ovzduší na vývoj plodu v prvním měsíci těhotenství. V té době také bylo zřízeno oddělení statistiky životního prostředí ČSÚ, které v Ústí nad Labem zakládala Iva Ritschelová. Toto oddělení se na Programu přímo spolupodílelo poskytováním objektivních statistických dat. Dnes jej vede Miloslava Veselá, která na konferenci rovněž vystoupila s odborným příspěvkem.
Více informací naleznete ve sborníku, který je dostupný ZDE.

ilustrativní fotka

Účastníci konference si mohli prohlédnout výstavu o tzv. ekologické demonstraci, která se uskutečnila v listopadu 1989 v Teplicích.

Autor: , tisková mluvčí ČSÚ
Zatím zde není žádný komentář.

Související články

 

Nejničivější je konzumně orientovaná civilizace

Vůbec první ministr životního prostředí ČR Bedřich Moldan se životnímu prostředí věnuje již od 70. let. Zajímá se o indikátory udržitelného rozvoje. Data, jejich pořizování a zpracování jsou pro něj klíčovou otázkou. S ČSÚ spolupracuje od 90. let.

Vliv znečištěného životního prostředí na zdravotní stav

ilustrativní fotka

Přední a mezinárodně uznávaný odborník v oblasti genetické toxikologie a molekulární epidemiologie Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR přednášel v Českém statistickém úřadu. Dne 25. června představil výsledky své mnohaleté vědecké práce.