Stavební konjunktura v nedohlednu?

VYDÁNÍ: 10/2016
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Stavební produkce v České republice v prvních osmi měsících letošního roku poklesla. Ve srovnání se stejným obdobím roku uplynulého to bylo o více než deset procent.

Stavební produkce v České republice v prvních osmi měsících letošního roku poklesla. Ve srovnání se stejným obdobím roku uplynulého to bylo o více než deset procent.
Současný stav na stavebním trhu ukazuje, že tento trend – pokles – bude zřejmě ve stavebnictví pokračovat i v dalších měsících nejen letošního, ale i příštího roku. Vzhledem k příznivému vývoji v ostatních odvětvích české ekonomiky je na místě otázka, proč tomu tak je. Proč se stavební výrobě nedaří, když i při laickém pohledu na vybrané úseky českých silnic či na některé čtvrti českých měst nebo zdevastované průmyslové provozy je patrné, že potřeba stavebních práci je v České republice více než zřejmá?
Pohled do nedávné minulosti nám ukazuje, že stavební produkce zápasí s růstovými problémy již od roku 2008. Těžkosti ve stavebnictví byly přerušeny v uplynulém roce, tj. v roce 2015, a to především v souvislosti s dočerpáváním evropských dotací z období 2007 až 2013.
Za jednu z hlavních příčin problémů ve stavební produkci v České republice považuji složité a málo přehledné legislativní procesy, které jsou spojené s přípravou a realizací staveb.
Další komplikaci vidím v přetržení plynulosti projektové přípravy staveb v letech 2010 až 2011.
Co mi v ČR ovšem nejvíce chybí a co by stavebnictví pomohlo, je potom „zastřešení“ investorské a stavební činnosti. Chybí zde totiž subjekt, který by s ohledem na souvislosti stavebních procesů dával dohromady účastníky stavebního komplexu. Za ty považuji hlavně projektanty, výrobu stavebních hmot, územní plánovače, investorské a stavební podniky atd.
Dlouhodobě upozoňuji, že v současnosti chybějí v ČR„velké stavby“. Mám tím na mysli díla typu dostavby jaderných elektráren Temelín a Dukovany, velké dopravní stavby a výstavba vodních děl k zadržení tolik chybějící vody, která by nastartování růstu stavební produkce jednoznačně prospěla.

Autor: , sekce produkčních statistik
Zatím zde není žádný komentář.

Související články

 

Náklady na dokončený byt? V rodinném domku 3,4 mil., v bytovém domě 2,2 mil. Kč

Ve srovnání s rokem 2016 se počty dokončených bytů vloni zvýšily. Vzrostly jak v rodinných a bytových domech, tak ve stavebně upravených nebytových prostorách. V těch se počet dokončených bytů dokonce výrazně zvýšil.

Počet stavebních povolení dosáhl úrovně roku 2013

Ilustrační foto

V roce 2017 už třetím rokem rostl počet stavebních povolení, a to hlavně na budovy bytové a ostatní stavby. Na růst orientační hodnoty měla vliv povolení větších akcí na infrastrukturu a na výstavbu velkých průmyslových staveb.