Dlouhodobé výnosy státních dluhopisů jsou ukazatelem, který je ve světě finančních trhů bedlivě sledován. Hodnota, za kterou si vlády mohou půjčit peníze, prozrazuje mnohé o zdraví konkrétní ekonomiky. Výše výnosu je přímo úměrná riziku nesplacení úvěru a země, která platí za tzv. bezpečný přístav, si může půjčovat „téměř“ zadarmo.
V září 2016 české vládní dluhopisy s desetiletou splatností nesly úrok 0,25 %. To je 11. nejnižší hodnota mezi zeměmi EU. Pro srovnání: nejnižší výnos nesly dluhopisy Německa, jejichž držitelé získají o 0,09 % méně, než německé vládě půjčili. Naopak věřitelé Řecka by měli získat úrok 8,34 %. Sousední Slovensko, které zažívá úspěšný ekonomický vývoj, si půjčuje za 0,32 %. Průměr evropské osmadvacítky činil 0,83 %.
Země, které se objevovaly ve zprávách v souvislosti s finanční krizí, mají přístup k úvěrovému financování dražší, i když jim nahrávají obecně nízké úrokové sazby na trhu. Španělsko, které zažívá stabilní ekonomický růst, si v září půjčovalo za 1,04 %. Itálie je v pořadí zemí hned za Španělskem, dluhopisy vydané místní vládou nesou výnos 1,27 %. Zprávy o nových problémech portugalské ekonomiky se ihned projevily na vládních dluhopisech – jejich výnos se v září skokově zvýšil a je na 3,26 %. Vyšší výnos na dluhopisech mají jen Kypr, Chorvatsko a Řecko.
Výnos státních dluhopisů se splatností deset let v EU v září 2016 (v %)