Výnosy vládních dluhopisů klesají

VYDÁNÍ: 11-12/2016
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Výnosy českých státních dluhopisů se drží pod průměrem Evropské unie.

Dlouhodobé výnosy státních dluhopisů jsou ukazatelem, který je ve světě finančních trhů bedlivě sledován. Hodnota, za kterou si vlády mohou půjčit peníze, prozrazuje mnohé o zdraví konkrétní ekonomiky. Výše výnosu je přímo úměrná riziku nesplacení úvěru a země, která platí za tzv. bezpečný přístav, si může půjčovat „téměř“ zadarmo.
V září 2016 české vládní dluhopisy s desetiletou splatností nesly úrok 0,25 %. To je 11. nejnižší hodnota mezi zeměmi EU. Pro srovnání: nejnižší výnos nesly dluhopisy Německa, jejichž držitelé získají o 0,09 % méně, než německé vládě půjčili. Naopak věřitelé Řecka by měli získat úrok 8,34 %. Sousední Slovensko, které zažívá úspěšný ekonomický vývoj, si půjčuje za 0,32 %. Průměr evropské osmadvacítky činil 0,83 %.
Země, které se objevovaly ve zprávách v souvislosti s finanční krizí, mají přístup k úvěrovému financování dražší, i když jim nahrávají obecně nízké úrokové sazby na trhu. Španělsko, které zažívá stabilní ekonomický růst, si v září půjčovalo za 1,04 %. Itálie je v pořadí zemí hned za Španělskem, dluhopisy vydané místní vládou nesou výnos 1,27 %. Zprávy o nových problémech portugalské ekonomiky se ihned projevily na vládních dluhopisech – jejich výnos se v září skokově zvýšil a je na 3,26 %. Vyšší výnos na dluhopisech mají jen Kypr, Chorvatsko a Řecko.

Výnos státních dluhopisů se splatností deset let v EU v září 2016 (v %)

Výnos státních dluhopisů se splatností deset let v EU v září 2016 (v %)

Autor: , vedoucí oddělení svodných analýz
Zatím zde není žádný komentář.

Související články

 

Výnosy dluhopisů v EU rostou

ilustrační foto

Průměrná úroková sazba na dluhopisech s desetiletou splatností v ČR loni vzrostla nejvíce v Evropské unii.

Sazby na dluhopisech v EU se zvýšily

ilustrativní foto

Průměrná sazba na českých dluhopisech s desetiletou splatností se meziročně zvýšila. Česko se bez problémů drží pod průměrem EU.

Na dluh mezi 41 a 60 % HDP doplatilo nejvíce zemí

Aleš Michl

„Smažme tedy veškerá klišé o tom, že když jsi pod šedesátkou HDP, jsi dobrý,“ tvrdí Aleš Michl v rozhovoru ve Statistice&My. Ekonom, analytik, novinář, poradce vlád, zkrátka člověk, který jde často proti proudu, by maastrichtská kritéria rád vyměnil za nová.

Tlak na transparentnost vládních financí roste

Ing. Marek Rojíček, Ph.D.

Hospodaření s veřejnými prostředky bude vždy centrem pozornosti, a to z různých důvodů.