S růstem ekonomické úrovně stoupá míra zadlužení

Tématem březnového vydání jsou dluhy. Redakce časopisu Statistika&My oslovila analytiky a zeptala se jich, co si myslejí o životě na dluh.

Karolína Súkupová

Karolína Súkupová
analytička ČSÚ

Půjčky se postupně staly součástí života českých domácností a umožnily jim dosáhnout na statky, které by pro ně před lety nebyly dostupné. Po­každé je však nutné zvážit, jak úvěr zasáhne do finanční rozvahy a chodu domácnosti. Hypotéka, kterou v dobrých časech splácíme bez problémů, se může v případě výpadku příjmů stát nezvladatelným břemenem. Pozornost je nutné věnovat i změnám úrokových sazeb. V některých případech se pravidelné splátky mohou navýšit v řádu tisíců korun, a to je nezanedbatelný zásah do rodinného rozpočtu. Proto je třeba pamatovat na dostatečnou finanční rezervu i rozdíl mezi příjmy a výdaji.

 

 

Jan Vejmělek

Jan Vejmělek
hlavní ekonom, Komerční banka, a. s.

Je to jako s ohněm… dobrý sluha, zlý pán. Bez možnosti půjčit si peníze by se nám žilo podstatně hůře. Za pomoci cizích prostředků je realizována většina investic, které by jinak realizovány nebyly. Vlastních prostředků je obvykle nedostatek, respektive trvá dlouho, než se našetří. Je ale třeba počítat s tím, že každý dluh je nutné splatit. Navíc, půjčit si nejde zadarmo, je třeba platit úroky. Pokud si investice díky půjčeným penězům vydělají na splátku dluhu a úroků, pak je vše v pořádku. Zatímco u investic dává dluh smysl, u spotřebních statků ho postrádám. Nejvíce však nechápu pořízení dovolené na dluh.

 

 

Helena Horská

Helena Horská
hlavní ekonomka, Raiffeisenbank, a. s.

Záleží, co život na dluh vlastně znamená. Jestli jedinec svůj celý ekonomicky aktivní život žije na dluh a s dluhy i tento náš svět opouští, nebo si na začátku svého ekonomicky aktivního života pořídí bydlení, auto a jiné věci dlouhodobé spotřeby na dluh, ten pak postupně splácí a do důchodu odchází nejen bez dluhů, ale dokonce má k dispozici vlastní úspory. Zatímco první va­rianta života na dluh je hned na první pohled destruktivní nejen pro samotnou osobu, ale často i pro zbytek rodiny, druhá varianta, podle mého názoru, odpovídá racionálnímu chování a dosažené životní úrovni. Obecně platí, že s růstem ekonomické úrovně stoupá míra zadlužení.

 

 

Jiří Cihlář

Jiří Cihlář
analytik, Next Finance, s. r. o.

Život na dluh je složitý pojem. Není totiž možné říci, že kaž­dý dluh je dopředu špatný. Půjčit si na nákup vlastního bydlení a namísto placení nájemného splácet hypotéku nemusí být špatnou volbou. Samozřejmě i tady je nutné nastavit limity odpovědného zadlužení a splácení hypotéky protáhnout na delší dobu, aby splátky neparalyzovaly rodinný rozpočet.
Život na dluh si, bohužel, lze ale také představit tak, že si člověk půjčí na cokoliv, po čem touží, a nemá na to – nákup osobního auta, dovolené, dárků. Tyto příběhy nemusejí končit hezky, zvlášť ve chvíli, kdy dojde k „vyrážení klínu klínem“.

 

 

Pavel Sobíšek

Pavel Sobíšek
hlavní ekonom, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Dluh je dobrý sluha, ale zlý pán. Pořizovat vlastnické bydlení na dluh je pro domácnosti možností, jak se stát vlastníky majetku, který dlouhodobě uchovává hodnotu. Za jiným účelem než pořízení bydlení lze uvažovat o úvěru ještě v případě pořízení přiměřeného auta a vybavování domácnosti předměty dlouhodobé spotřeby. Tím ale výčet přípustných důvodů pro žití na dluh v mých očích končí. Před půjčkou na nákup vánočních dárků či dovolených bych své blízké důrazně varoval, protože doba jejího splácení vysoce překračuje životnost jejího účelu. Je známo, že právě takový typ půjčky nejčastěji vede jejího příjemce do dluhové pasti.