Tipy pro Vás

VYDÁNÍ: 04/2019
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Organizace pro výživu a zemědělství. Eurostat: Evropská unie detailnějším pohledem. Eurostat: Nejvíce zboží se do EU v roce 2018 dovezlo z Číny. FAO: Klima se mění a spolu s ním i zemědělství a potraviny. Eurostat: Vládní výdaje na sociální ochranu se v EU zvyšují.

Organizace pro výživu a zemědělství

Instagramový profil Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) na první pohled neobsahuje žádnou statistiku. Zdání ale klame.

Pod fotografiemi, které často zobrazují různé druhy zemědělských plodin, kulturní krajinu, hory, lesy, moře či podmořský svět, bývá buď skryta jednoduchá kvízová otázka na to, co je zobrazeno v detailu na fotografii, nebo krátká informace vycházející ze statistik FAO. Nechybí ani výzva, která je letošním mottem FAO, a sice snaha učinit potraviny dostupné každému a v dostatečném množství – #ZeroHunger. Více ZDEZDE.

Eurostat Evropská unie detailnějším pohledem

Údaje na národní úrovni jsou vlastně průměrem za daný celek. Jak ale vypadají jednotlivé prvky, z nichž se průměr skládá?

Právě na tuto otázku lze nalézt odpověď v infografikách Eurostatu, které zveřejňují údaje nikoli na úrovni států, ale regionů. Mezi těmito regiony často vynikají velká města. Lze tak vidět například rozdíly mezi Londýnem a okolím, Berlínem a Braniborskem nebo rozdíly na slovensko-rakousko-maďarském pomezí. Více ZDE.

Eurostat Nejvíce zboží se do EU v roce 2018 dovezlo z Číny

Mezi obchodními partnery zemí Evropské unie se na prvních příčkách umístily například i Kajmanské ostrovy nebo Irák.

Na interaktivní vizualizaci zahraničního obchodu jsou na internetových stránkách Eurostatu zobrazeni v podobě koláčových grafů největší vývozní a dovozní partneři celé Unie, jejích jednotlivých států a také zemí EFTA. Nejvíce zboží se do EU v roce 2018 dovezlo z Číny, USA, Ruska, Švýcarska a Norska. Na straně vývozu si Čína prohodila pořadí s USA, na třetí a čtvrté pozici se vyměnily Rusko a Švýcarsko a pátá příčka pak patřila Turecku. Jednotliví členové Unie mají mezi pěticí největších vývozních a dovozních partnerů i méně obvyklé země. Například 8 % řeckého dovozu zboží pocházelo z Iráku, 15 % kyperského vývozu směřovalo na Kajmanské ostrovy, po 6 % maltského vývozu mířilo do Japonska a Singapuru. Více ZDE.

FAO: Klima se mění a spolu s ním i zemědělství a potraviny

Světová organizace pro výživu a zemědělství zveřejnila publikaci, která se snaží hravou formou přiblížit dětem klimatické změny, k nimž na zemi dochází, a jejich následky.

Na zahrádkách v mírném pásmu je možné pěstovat fíky. Je to opravdu důvod k radosti? Pro zahrádkáře, který rád experimentuje, jistě ano. Znamená to však, že tam, kde fíky rostly odedávna, jejich úroda klesá, neboť teplo a sucho jsou tam prostě již příliš velké. Kdyby dneska vznikala pohádka o Červené karkulce, možná by již nešla za babičkou hlubokým lesem, v němž by potkala vlka. Skladba lesa se totiž tak změnila, že na mnohých místech, kde vlci žili, se s nimi již dnes nelze setkat. Více ZDE.

Eurostat: Vládní výdaje na sociální ochranu se v EU zvyšují

V roce 2017 dosáhly vládní výdaje na sociální ochranu
2,890 mld. eur. To odpovídalo téměř 19 % HDP nebo více než 41 % celkových vládních výdajů.

Z infografiky Eurostatu vyplývá, že tento druh výdajů ve vztahu k HDP se pohyboval od méně než 10 % v Irsku až po bezmála 25 % ve Finsku. V ČR vládní výdaje na sociální ochranu dosahovaly necelých 13 % HDP. Další významnou položku ve výdajích vlád představují výdaje na zdravotnictví, které jsou však ve srovnání se sociálními výdaji méně než třetinové. Více ZDE.

Autor: , odbor vnější komunikace
Zatím zde není žádný komentář.

Související články

 

Tipy pro vás

Italský statistický úřad Instagramový účet italského statistického úřadu není tak úplně typickým instagramovým účtem. Ano, pochopitelně i tady jsou v hlavní roli obrázky, ale dá se říci, že Italové jdou svou cestou. V případě Italů se často jedná o koláž složenou z různých fotografií. To,

Tipy pro Vás

Australský statistický úřad. Krajiny Vyšehradskej skupiny: Vybrané indikátory udržateľného rozvoja Agendy 2030. Statcan: Kam si v Kanadě zajít na něco na zub. Singstat: Co je to Giniho koeficient. Istat: Jaké jsou italské děti? Čemu se věnují a co je baví?

Tipy pro Vás

Tipy-pro-Vás_032019

Australský statistický úřad. ŠÚ SR: Slovenská statistika a demografie. Eurostat: Míra zaměstnanosti žen je nižší než mužů. Infografika: Oslaďte si život. Eurostat: Kde v Unii se pěstuje nejvíce ovoce.

Tipy pro Vás

Tipy pro Vás 01/2019

Statistický úřad Španělska. Statistics Norway: Nejoblíbenějšími jmény v Norsku zůstávají Emma a Lukas. FAO: Rekordní výlov tresky pestré. WHO: Neviditelný zabiják. ISTAT: Cizinci v Itálii.

Tipy pro Vás

Každý rok se předčasně narodí 30 mil. dětí

Dánský statistický úřad. ČSÚ: Malý lexikon obcí České republiky 2018. OSN: Statistická ročenka celého světa. WHO: Každý rok se předčasně narodí 30 mil. dětí. Eurostat: Novoroční přípitek sektem ze zemí mimo EU? Jen výjimečně.

Tipy pro Vás

Tipy pro Vás

Kanadský statistický úřad. Elstat: Mořské plody a ryby v řeckých sítích. CSB Latvija: Obyvatel Lotyšska dále ubývá. Eurostat: Jak se žije v Unii. Destatis: Statistická ročenka Německa.

Tipy pro Vás

Největším výrobcem zmrzliny bylo vloni Německo

Polský statistický úřad. Zemědělství se bez vody neobejde. Plnění cílů trvale udržitelného rozvoje. Jak žijí mladí obyvatelé EU? Největším výrobcem zmrzliny bylo vloni Německo.

Tipy pro Vás

Irský statistický úřad. Statistika pracovních nehod v Řecku. Evropská ekonomika od začátku tisíciletí. Jak se počítá inflace. Znáte vývoj ekonomiky v zemích EU?

Tipy pro Vás

ilustrativní fotka

Maďarský statistický úřad. CBS: Pivovarnictví očima nizozemského statistického úřadu. ILO: Děti nemocných HIV musejí pracovat. Statistics Iceland: Island v číslech. OSN: Světový den životního prostředí.

Tipy pro Vás

Malajsijský statistický úřad. WHO: Klimatické změny. A bude hůř. FAO: Když je vody nedostatek. Eurostat: Letadla přistávají nebo startují každé čtyři sekundy. Eurostat: Průměrný život v číslech

Tipy pro Vás

Novozélandský statistický úřad. Eurostat: Kdo nejčastěji dostává občanství států EU? Česká statistická společnost – Informační bulletin. WHO: Kojte, je to důležité. PP Agency s.r.o. Doing Business in the Czech Republic.