Tipy pro Vás

VYDÁNÍ: 05/2019
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Australský statistický úřad. Krajiny Vyšehradskej skupiny: Vybrané indikátory udržateľného rozvoja Agendy 2030. Statcan: Kam si v Kanadě zajít na něco na zub. Singstat: Co je to Giniho koeficient. Istat: Jaké jsou italské děti? Čemu se věnují a co je baví?

Australský statistický úřad

Že je Austrálie příliš daleko? Pomocí jednoduchých infografik, které australský statistický úřad zveřejňuje na svém instagramovém účtu, se lze o tamní společnosti dozvědět mnoho zajímavého.

Čím je pro Australany mimořádný 8. duben? Je to nejoblíbenější den pro vstup do manželství a druhý nejčastější den z hlediska počtu narozených dětí. Kolik ujede za rok průměrný automobil? V roce 2018 to bylo 13,4 tis. km. To je stejná vzdálenost jako ze Sydney do Dallasu. Avšak ne všechny informace jsou radostné. Každý 50. obyvatel Austrálie se léčí s rakovinou a z nich třetina má rakovinu kůže. Vice ZDE a ZDE.

Krajiny Vyšehradskej skupiny: Vybrané indikátory udržateľného rozvoja Agendy 2030

Publikace přináší prostřednictvím vybraných indikátorů Agendy 2030 pohled na pokrok, kterého dosáhly země Visegrádské skupiny. Statistické údaje jsou prezentované s využitím vizualizačních prvků a krátkých analytických textů.

Jednou z cílových oblastí je zdraví a kvalitní život. Ve srovnání s rokem 2017 se v Evropské unii střední délka života při narození zvýšila u mužů o 2,2 roku a u žen o 1,4 roku. Ve všech zemích V4 byl nárůst naděje dožití při narození ve sledovaném období vyšší, než činil průměr EU. Na Slovensku se mezi lety 2007 a 2016 zvýšila střední délka života při narození u mužů o 3,2 roku na 73,8 roku, u žen pak o 2,3 roku na 80,7 roku. Rozdíl ve střední délce života mužů a žen se pohyboval od 6,0 roku v Česku po 8,1 roku v Polsku. Vice ZDE.

Statcan: Kam si v Kanadě zajít na něco na zub

V Kanadě bylo na konci února 2019 více než 6,1 mil. míst, kde bylo možné se najíst či si dát něco k pití. Interaktivní infografika pak ukazuje meziměsíční změny.

Časová řada začíná lednem 2014. Tehdy bylo v Kanadě evidováno 4,6 mil. restaurací či podniků rychlého občerstvení. Od té doby jejich počet stále roste, i když například v meziměsíčním srovnání za březen a duben 2018 došlo k úbytku o 120 tis. podniků. Jak ukazuje mapa, není počet podniků v Kanadě rozložen rovnoměrně. To souvisí s nerovnoměrným osídlením provincií. Více ZDE.

Singstat: Co je to Giniho koeficient

Statistický úřad Singapuru pro své uživatele připravuje sérii videí, v nichž vysvětluje různé pojmy, které statistici používají. Jeden z prvních dílů je věnován Giniho koeficientu.

Giniho koeficient je číselná charakteristika diverzifikace. Uplatňuje se v ekonomii, kde poměřuje rovnost bohatství mezi jednotlivci na stupnici od 0 do 1. Giniho koeficient představuje číselné vyjádření odklonu Lorenzovy křivky (té se věnuje jiný díl) od křivky dokonalého rozdělení důchodů. Čím je hodnota blíže k 0, tím se rozdělení důchodů domácností blíží absolutně rovnostářskému, což znamená, že v důchodech nejsou příliš velké rozdíly. Jestliže by ve společnosti bylo dokonalé rozdělení důchodů, byla by plocha mezi Lorenzovou křivkou a křivkou dokonalé rovnosti nulová a Giniho koeficient by se rovnal 0. Koeficient blížící se k hodnotě 1 by poukazoval na stav absolutní nerovnosti. Společnost s vyšším Giniho indexem je charakteristická velkými rozdíly v příjmech. V případě absolutní nerovnosti, tj. kdyby všechen důchod měl nejbohatší jednotlivec, by hodnota Giniho koeficientu byla rovna 1. Více ZDE.

Istat: Jaké jsou italské děti? Čemu se věnují a co je baví?

Italský statistický úřad uveřejnil na youtube animované video, ze kterého vyplývá, jaké jsou italské děti ve věku 0 až 14 let. Spot o délce necelé 1,5 minuty je doplněn psaným anglickým komentářem.

Nikterak nepřekvapí, že mezi stem italských dětí najdeme 49 dívek a 51 chlapců. Ale kolik z nich jsou cizinci? A jak často sportují? Jaké jsou jejich oblíbené sporty? Chodí děti vůbec ještě do kina, nebo sledují filmy pouze na internetu? A co knihy? Převažují mezi dětmi čtenáři, kteří vezmou aspoň občas do ruky tištěnou knihu, nebo už italské děti nečtou? Na tyto a další otázky odpovídají pohyblivé kreslené postavičky. Více ZDE.

Autor: , odbor vnější komunikace
Zatím zde není žádný komentář.

Související články

 

Tipy pro vás

Italský statistický úřad Instagramový účet italského statistického úřadu není tak úplně typickým instagramovým účtem. Ano, pochopitelně i tady jsou v hlavní roli obrázky, ale dá se říci, že Italové jdou svou cestou. V případě Italů se často jedná o koláž složenou z různých fotografií. To,

Tipy pro Vás

FAO

Organizace pro výživu a zemědělství. Eurostat: Evropská unie detailnějším pohledem. Eurostat: Nejvíce zboží se do EU v roce 2018 dovezlo z Číny. FAO: Klima se mění a spolu s ním i zemědělství a potraviny. Eurostat: Vládní výdaje na sociální ochranu se v EU zvyšují.

Tipy pro Vás

Tipy-pro-Vás_032019

Australský statistický úřad. ŠÚ SR: Slovenská statistika a demografie. Eurostat: Míra zaměstnanosti žen je nižší než mužů. Infografika: Oslaďte si život. Eurostat: Kde v Unii se pěstuje nejvíce ovoce.

Tipy pro Vás

Tipy pro Vás 01/2019

Statistický úřad Španělska. Statistics Norway: Nejoblíbenějšími jmény v Norsku zůstávají Emma a Lukas. FAO: Rekordní výlov tresky pestré. WHO: Neviditelný zabiják. ISTAT: Cizinci v Itálii.

Tipy pro Vás

Každý rok se předčasně narodí 30 mil. dětí

Dánský statistický úřad. ČSÚ: Malý lexikon obcí České republiky 2018. OSN: Statistická ročenka celého světa. WHO: Každý rok se předčasně narodí 30 mil. dětí. Eurostat: Novoroční přípitek sektem ze zemí mimo EU? Jen výjimečně.

Tipy pro Vás

Tipy pro Vás

Kanadský statistický úřad. Elstat: Mořské plody a ryby v řeckých sítích. CSB Latvija: Obyvatel Lotyšska dále ubývá. Eurostat: Jak se žije v Unii. Destatis: Statistická ročenka Německa.

Tipy pro Vás

ilustrativní fotka

Maďarský statistický úřad. CBS: Pivovarnictví očima nizozemského statistického úřadu. ILO: Děti nemocných HIV musejí pracovat. Statistics Iceland: Island v číslech. OSN: Světový den životního prostředí.

Tipy pro Vás

Malajsijský statistický úřad. WHO: Klimatické změny. A bude hůř. FAO: Když je vody nedostatek. Eurostat: Letadla přistávají nebo startují každé čtyři sekundy. Eurostat: Průměrný život v číslech

Tipy pro Vás

Novozélandský statistický úřad. Eurostat: Kdo nejčastěji dostává občanství států EU? Česká statistická společnost – Informační bulletin. WHO: Kojte, je to důležité. PP Agency s.r.o. Doing Business in the Czech Republic.

Tipy pro Vás

Twitter: Mariana Kotzeva. Infografika: WHO: Každý porod je jedinečný. ILO: Co je to „zelená práce“? Eurostat: Kdo a jak často využívá služeb profesionálních poskytovatelů péče. Kniha: Eurostat: Ekonomická analýza zemí EU a eurozóny.

Tipy pro Vás

Twitter: U. S. Census Bureau. Infografika: Eurostat: Vyrobeného mléka vypijeme jen 11 %. Eurostat: Zdraví a pocit duševní pohody. Kniha: ŠÚ SR: Slovenská republika v číslach 2017. WHO: Životní prostor pro stárnoucí společnost. Eurostat: Sustainable development in the European Union, 2017.