Tipy pro Vás

VYDÁNÍ: 09/2019
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Statsmalaysia. WHO: Ženy si zaslouží respekt a úctu. FAO: Tajemství lesa. EUROSTAT: V červenci se rodí nejvíce dětí. UNICEF: Každý den onemocní 980 dětí virem HIV.

Statsmalaysia

Malajsie letos hostila statistiky z celého světa. V Kuala Lumpuru se konal již 62. světový kongres Mezinárodního statistického institutu. Nejen pro účastníky kongresu je určen instagramový účet malajsijského statistického úřadu.

Malajsijští statistici plní účet výhradně infografikami. Zůstává tedy zachován původní záměr této platformy – sdílet obrázky a jejich prostřednictvím vyjádřit více než slovy (v případě statistiků čísly). Témata infografik jdou napříč širokým spektrem statistických zjišťování, která úřad v hlavním městě Malajsie provádí. Avšak ne všechny obrázky mají jen čistě statistický obsah. Nechybějí přání k různým společenským událostem, státním či náboženským svátkům. Je to prostě okno do jiného světa. Více ZDE a ZDE.

 

WHO: Ženy si zaslouží respekt a úctu

Světová zdravotnická organizace (WHO) se tématu úcty k ženám věnuje dlouhodobě. Nově vydala útlou publikaci, v níž na nemnoha stránkách uvádí fakta o násilí, jemuž ženy čelí.

Třetina žen byla vystavena sexuálnímu násilí ze strany svého sexuálního či životního partnera. Polovinu zavražděných žen zabili jejich partneři. A cesta ke zlepšení? Posílení vzájemných vztahů v rodinách, zvýšení vzdělání žen, snížení chudoby, snížení závislosti na mužích, posílení odpovědnosti za vlastní život. Více ZDE.

WHO: Ženy si zaslouží respekt a úctu

FAO: Tajemství lesa

Lesy plní na planetě mnoho funkcí, přičemž se na ně lze dívat i jako na tajemství. Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) doplnila publikaci věnovanou lesům reálnými fotografiemi různých typů lesního porostu.

Jedním z cílů Agendy 2030 je i chránit, obnovovat a podporovat udržitelné využívání suchozemských ekosystémů, udržitelně hospodařit s lesy, potírat rozšiřování pouští, zastavit a následně zvrátit degradaci půdy a zastavit úbytek biodiverzity. Pokud se toto podaří, bude i nadále možné chodit do lesa jako do supermarketu a nacházet tam obživu, mít les jako místo, kde se dá trvale žít (ano, stále tak žije zhruba 250 mil. lidí), vnímat les jako zásobárnu pitné vody a obnovitelné energie, dívat se na les jako na superhrdinu, který pomáhá udržovat klima na Zemi, a v neposlední řadě využívat lesy jako místo k rekreaci. Více ZDE.

EUROSTAT: V červenci se rodí nejvíce dětí

Měsícem nejčastějšího narození dětí v Evropské unii je červenec, kdy se narodilo 452,9 tis. dětí. Po zohlednění rozdílné délky měsíců je to září.

Průměrný denní počet narozených v roce 2017 byl 13 904 dětí. Na jeden zářijový den připadalo 14 928 dětí, v červenci se narodilo 14 610 dětí, v dubnu 13 274 a v prosinci jen 13 083 dětí denně. Jak ukazuje infografika Eurostatu, nejvíce dětí se rodí v létě (červen, červenec, srpen), a sice 26,2 %. V Estonsku a Slovinsku se v letních měsících narodilo 27,3 % dětí, na Maltě právě čtvrtina (25,0 %). Výrazně odlišný průběh sezónnosti porodnosti vykazuje Kypr, kde se děti rodí nejčastěji na podzim. Netypické je rozložení počtu narozených dětí ve Švédsku, když počet narozených na jaře a v létě je téměř vyrovnaný.  Více ZDE.

EUROSTAT: V červenci se rodí nejvíce dětí

UNICEF: Každý den onemocní 980 dětí virem HIV

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) v interaktivních infografikách upozorňuje, že HIV/AIDS si denně vyžádá více než 300 obětí, které v době úmrtí byly mladší 20 let.

Počet nemocných HIV/AIDS mladších 20 let je odhadován na 2,8 mil a těch, kteří ještě neoslavili 10. narozeniny, je asi 1,1 mil. Na konci roku 2018 žilo podle odhadů UNICEF na světě asi 15 mil. dětí, jimž alespoň jeden z rodičů zemřel v důsledku onemocnění HIV/ AIDS. Přestože se počet nových případů této nemoci mezi dětmi nesnižuje tak rychle, je na zveřejněných grafech vidět pozitivní trend. Více ZDE.

UNICEF: Každý den onemocní 980 dětí virem HIV

Autor: , odbor vnější komunikace
Zatím zde není žádný komentář.