Nový Zéland vyváží nejen kiwi či víno, ale také software

Vývoz služeb v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) v roce 2019 překonal hodnotu vývozu kiwi či vína. Jejich vývoz sice také zaznamenal nárůst, avšak hodnota vyvezených vín dosáhla v roce 2019 jen 1,8 mld. dolarů.

Hodnota exportního prodeje softwaru a služeb v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT) překonala hranici 2,1 mld. amerických dolarů, což podle tamního statistického úřadu bylo o 47 % více než v roce 2017. Růst vývozu v oblasti ICT byl dán především zvýšeným prodejem softwaru.

Zahraniční zákazníci zakoupili software za téměř 1 mld. dolarů, tržby od domácích zákazníků v roce 2019 překročily hranici 7,8 mld. dolarů. Celková hodnota prodeje na domácím a vývozním trhu byla 9,8 mld. dolarů, což je od roku 2017 nárůst o 31 %. Sektor ICT také prodává služby, mezi něž např. patří technická podpora, návrh webových stránek či hosting. V roce 2019 byly tržby za služby v oblasti designu, poradenství a vývoje IT a technické podpory IT oceněny na 2,5 mld. dolarů. Hosting a služby IT infrastruktury byly rostoucím trhem s obratem 1,7 miliardy USD.

Více zde.