Auta v Česku stárnou, osobáky již mají v průměru 15 let

V Česku bylo v 1. čtvrtletí letošního roku registrováno 6 milionů osobních aut. Jejich průměrné stáří poprvé překročilo hranici 15 let, píše motoristický server Garaz.cz s odkazem na statistiky zveřejněné Svazem dovozců automobilů (SDA).

Vozový park silničních vozidel v Česku vzrostl za 1. čtvrtletí letošního roku o 45 763 vozidel na celkových 8 198 022. Jeho průměrné stáří již přesáhlo 18 let, přičemž k nárůstu došlo ve všech kategoriích. Úřady v Česku vedou v evidenci rekordních 6 029 765 osobních automobilů. Statistiky SDA ukazují, že v roce 2011 bylo v Česku registrováno 4 597 450 osobních aut. Za necelých 9 let u nás došlo k nárůstu téměř o milion a půl automobilů.

Kromě toho, že máme poprvé přes 6 milionů osobních vozů, máme také auta historicky nejstarší. Průměrné stáří vozového parku pomalu, ale jistě roste každým rokem a za uplynulé čtvrtletí poprvé přesáhlo 15 let – konkrétně je ve statistice zapsána číslovka 15,01 roku. SDA uvádí, že za růstem průměrného stáří stojí především import ojetin ze zahraničí. Více než polovina dovezených ojetých aut je totiž starší než 10 let. Zásadní roli ve stárnutí vozového parku hraje podle serveru garaz.cz také fakt, že mnoho lidí nová auta prostě nepotřebuje či nechce, protože jim jejich stávající auto naprosto stačí a vyhovuje.

Počty v kategorii motorek rostou výrazně pomaleji a na konci prvního čtvrtletí letošního roku jich bylo registrováno celkem 1 185 632. Jejich průměrný věk byl více než 33 a půl roku. Motorky tak mají ze všech evidovaných kategorií nejvyšší průměrné stáří a blíží se k nim jen traktory, které jsou průměrně staré 32 a půl roku. Stáří motorek je však podle serveru garaz.cz jednoznačně dáno tím, že se jedná o zájmovou kategorii a mnoho lidí vlastní motocyklové veterány zejména české výroby. Průměrný věk tak dramaticky zvyšují staré Jawy a Čezety z doby před revolucí poschovávané v garážích a stodolách.

Více zde a zde.

Více informací na www.czso.cz

Průmysl, energetika