Předmluva předsedy ČSÚ

Marek Rojíček
předseda
Českého statistického úřadu

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

připravili jsme pro vás aktualizované vydání publikace Česko v číslech, která formou přehledných infografik přináší srozumitelný a atraktivní pohled na statistické údaje. Naší snahou bylo přinést širokému okruhu uživatelů přehled, který by populární formou zobrazil současný stav České republiky a ukázal, jak je možné s čísly pracovat a co vše nám statistická data mohou ukázat. Oproti prvnímu vydání před dvěma lety se nám podařilo tuto praktickou příručku opět o něco vylepšit, aby se s ní nejen našim uživatelům z řad široké veřejnosti, ale i odborníkům pracovalo ještě lépe.

V publikaci naleznete výběr statistických dat o demografickém, sociálním i ekonomickém vývoji, a to především v dlouhodobých časových řadách (pokud je takové srovnání možné). Pro čtenáře, kteří potřebují podrobnější údaje, jsou v jednotlivých oblastech připojeny odkazy přímo do datových zdrojů Českého statistického úřadu, které jsou pravidelně aktualizovány.

V tomto vydání vám umožníme nahlédnout do celkem 28 skupin statistik – vedle monotematických okruhů, jako jsou např. obyvatelstvo, mzdy, zemědělství nebo cestovní ruch, zde najdete také souhrnné porovnání krajů a samozřejmě nechybí ani mezinárodní srovnání. Pro dokreslení jsou jednotlivé části doplněny metodickými komentáři a zajímavostmi.

Věřím, že v publikaci naleznete nejen mnoho nových i potřebných poznatků, ale že se stane i vaším rádcem a průvodcem ve světě statistických dat.

Česko v číslech