Téměř 60 % tuzemských stavebních firem přišlo kvůli koronaviru o zakázku

Se zrušením zakázky se kvůli opatřením proti koronaviru setkalo 59 % českých stavebních firem. V průměru jim bylo zrušeno 16 % zakázek. Nejčastějším důvodem byla nejistota ohledně budoucího vývoje. Vyplývá to z výsledků květnového průzkumu společnosti CEEC Research mezi 103 stavebními firmami, o němž informoval zpravodajský web tyden.cz.

Čtyřem pětinám firem byla podle průzkumu zakázka odsunuta. V průměru šlo o 15 % zakázek. „Důvod pro zrušení nebo posunutí zakázky nemusí být pouze na straně zákazníka. V převážné míře se u nás jednalo o nemožnost dokončení zakázky z důvodu chybějících kapacit, výjimečně jsme se setkali s pozastavením na straně investora,“ uvedli zástupci společnosti Tyros Loading Systems.

Pokud jde o důvod zrušení zakázky nebo odsunutí termínu, kromě nejistoty budoucího vývoje ředitelé stavebních společností uvedli nedostatek peněz nebo nutnost vzhledem k současné situaci projekt zcela přehodnotit. Zákazníci stavebním firmám jako důvody uváděli například zpomalení činnosti úřadů, hygienická opatření zavedená vládou nebo spekulaci na pokles cen.

Pokud jde o celkový vývoj v oboru, s nástupem opatření proti šíření koronaviru v polovině března ředitelé stavebních firem uvedli, že letos stavebnictví klesne v průměru o 10,1 %. O dva měsíce později odhad poklesu snížili na 2 %.

Stavební firmy v aktuálním průzkumu sdělily, že mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu. U firem, které se specializují na inženýrské stavitelství, tedy zejména výstavbu dopravní infrastruktury, je to 12 měsíců. Specialisté na pozemní stavitelství mají zakázky na osm měsíců. Třetina firem uvedla, že proti stejnému období loňského roku má méně zakázek, 22 % zaznamenalo nárůst. U zhruba poloviny je tento ukazatel stejný.

Podle posledních dostupných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) letos v prvním čtvrtletí stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,3 %. Pozemní stavitelství kleslo o 0,7 %, inženýrské naopak o 15,8 % vzrostlo. Podle analytiků se v březnu opatření proti koronaviru ještě příliš neprojevila. Přehled o vývoji stavebních zakázek v Česku od roku 2001 je dostupný ve Veřejné databázi na webu ČSÚ.

Více zde.

Více informací na www.czso.cz

Stavebnictví, byty