Tipy pro Vás

VYDÁNÍ: 06/2020
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Facebook: ANSD.Senegal, WHO: Codex alimentarius pomáhá zajistit kvalitu potravin. Central Statistics Office of Ireland: Jaká auta jezdí v Irsku. Eurostat: Jak jsou na tom kandidáti na členství v EU. CBS Nepal: Světem čísel na výlet.

ANSD.Senegal

Statistiky o Senegalu najdete na facebooku. Statistický úřad této západoafrické země je velmi aktivní na sociálních sítích.

Senegalský úřad pro statistiku a demografii má svůj účet na facebooku již více než čtyři roky. Za tu dobu nasbíral více než 3 tis. sledujících.
Na profilovém obrázku upoutá věková pyramida, z níž je patrné, že senegalská populace ještě stále patří k progresivnímu populačnímu typu. Jazykových komplikací se není třeba až tak bát, celý profil je francouzsky. A kdyby bylo informací málo, a přitom jste se nechtěli probírat rozsáhlými soubory dat na webových stránkách, můžete navštívit také twitterový účet. Více ZDE a ZDE.

WHO: Codex alimentarius pomáhá zajistit kvalitu potravin

Světová zdravotnická organizace u příležitosti světového dne bezpečnosti potravin aktualizovala Codex alimentarius, který se věnuje potravinovým standardům.

Díky standardům, které jsou v Codexu alimentariu uvedeny, mohou už od roku 1963 spotřebitelé důvěřovat bezpečnosti a kvalitě potravin, které kupují, a dovozci mohou věřit, že suroviny, které si objednali, budou v souladu s jejich specifikacemi. Mezinárodní obchod s potravinami generuje obrat 2 000 mld. dolarů ročně. Odkaz na normy bezpečnosti potravin kodexu v Dohodě Světové obchodní organizace o sanitárních a fytosanitárních opatřeních znamená, že kodex má dalekosáhlé důsledky pro řešení obchodních sporů. Více ZDE.

Central Statistics Office of Ireland: Jaká auta jezdí v Irsku

Uživatelsky přívětivá aplikace umožňuje zobrazování žebříčků nejčastěji kupovaných nových aut.

V dubnu 2020 byl v Irsku nejpopulárnějším novým autem Volkswagen Tiguan. Škoda Kodiaq obsadila šesté místo. Celkově se však prodeje nových aut meziměsíčně propadly na desetinu.
Interaktivní webový nástroj irského statistického úřadu umožňuje zobrazování žebříčků nejčastěji kupovaných nových aut v jednotlivých měsících. Zveřejněny jsou údaje od ledna 2014. Kromě měsíčních časových řad jsou k dispozici také řady roční. V loňském roce nejpopulárnější nové auto Toyota Corolla překonalo hranici čtyř tisíc registrací. Škoda Octavia obsadila stejně jako v letech 2017 a 2018 páté místo. Více ZDE.

Eurostat: Jak jsou na tom kandidáti na členství v EU

Tři nové publikace přinášejí aktuální informace o kandidátských zemích a potenciálních kandidátech na členství v EU.

K dispozici jsou především základní údaje o zemích připravujících se na rozšíření, mezi nimiž mají Černá Hora, Severní Makedonie, Albánie, Srbsko a Turecko status kandidátských zemí, a Bosna a Hercegovina a také Kosovo se řadí mezi potenciální kandidáty. Druhá publikace se věnuje statistice cestovního ruchu v těchto zemích a třetí nedávno vydaná brožura obsahuje údaje o statistice migrace, povolení k pobytu, občanství a žádostí o azyl. Více ZDE.

CBS Nepal: Světem čísel na výlet

V dnešní době, kdy není snadné překračovat hranice, lze cestovat třeba i pomocí statistiky. Na krátký výlet do himálaje je možné vyrazit díky publikaci Nepál v číslech.

Otázka na hlavní město Nepálu či jeho nejvyšší horu asi nikoho nepřekvapí. Dokázali byste však odhadnout, kolik v této zemi, která má více než 29 mil. obyvatel, funguje poštovních úřadů nebo kolik je zde lékařů? Že se většina obyvatel hlásí k hinduismu, je také známý fakt, ale i tak se v této zemi chová hovězí dobytek, a to v počtu 7,3 mil. kusů. Více ZDE.

Autor: , odbor vnější komunikace
Zatím zde není žádný komentář.