Jak natěsno spolu žijí obyvatelé Evropské unie?

Nejnižší hustota obyvatel v Evropské unii je ve velkých částech skandinávských a pobaltských zemí a napříč rozsáhlými pruhy Pyrenejského poloostrova a střední Francie. Naproti tomu vysoký počet lidí žije ve většině hlavních měst a dalších velkých hospodářských centrech a v jejich okolí. Rekordní počet obyvatel na kilometr čtvereční žilo v roce 2018 v Paříži, naopak nejméně ve finském Laponsku.

Evropskému žebříčku deseti nejhustěji obydlených regionů (NUTS3) dominovala v roce 2018 velká města a jejich příměstí. V Paříži žilo v průměru 21 044 lidí na kilometr čtvereční (km²), tedy nejvíce v celé EU. Na seznamu se umístilo také několik oblastí obklopujících Paříž, včetně Hauts-de-Seine (9 371 osob na km²), Seine-Saint-Denis (6 979 osob na km²) a Val-de-Marne (5 774 osob na km²).

Druhá nejvyšší hustota v EU byla evidovaná ve středních Aténách (Kentrikos Tomeas Athinon) s 10 436 osobami na km². Mezi vybranou desítku patřily i regiony jižní Atény (Notios Tomeas Athinon; 7 498 osob na km²) a západní Athény (Dytikos Tomeas Athinon; 7 114 osob na km²).

Na seznamu bylo dále na čtvrtém místě rumunské hlavní město Bukurešť (7 917 osob na km²), na šestém místě belgické hlavní město Brusel (7 472 osob na km²) a na devátém místě španělské autonomní město na severoafrickém pobřeží Melilla (6 050 osob na km²).

Mezi deseti regiony v EU s nejmenším počtem obyvatel na km² byly v roce 2018 především rozsáhlé lesní oblasti a neúrodné subarktické regiony ve Finsku a Švédsku. Nejsevernější region Finska Laponsko (Lappi) byl zabydlen pouze 2 obyvateli na km². Sousední region Norrbottens län na hranici se Švédskem měl 3 obyvatele na km², stejně tak další švédský region Jämtlands län a francouzské zámořské území Guyane.

V pořadí následovaly opět švédské a finské regiony: Kainuu (4 obyvatelé na km²), Västerbottens län (5) a Phjois-Karjala (9). V chorvatské oblasti Lika-Senj (Ličko-senjska županija) a ve španělských regionech Soria a Teruel také žilo jen 9 obyvatel na km². V Česku je nejlidnatějším regionem hlavní město Praha s 2 684 obyvateli na kilometr čtvereční.

Nejhustěji obydlený čtvereční kilometr v EU najdeme na jihozápadním předměstí Barcelony, v L’Hospitalet de Llobregat (53 119 obyvatel/km² v roce 2011). Následuje 18. obvod v Paříži, nedaleko baziliky Sacré Cœur (52 218 obyvatel/km²), a Badalona na severovýchodním předměstí Barcelony (50 287 obyvatel/km²).

Více zde.

Více informací na www.czso.cz

Obyvatelstvo