Výstavba nových rodinných domů v Praze je v současnosti na vymření

V 1. čtvrtletí letošního roku dominovala v Praze výstavba bytových domů, v ostatních krajích preferovali rodinné domy. Důvodem tohoto rozdílu je podle serveru bydlet.cz nedostupnost pozemků vhodných pro stavbu rodinného domu, protože většina stavebních parcel je připravená pro větší rezidenční výstavbu. V bytovém domě s více byty se také lépe rozloží vysoké náklady na pořízení pozemku, které jsou v hlavním městě výrazně dražší než v regionech.

Stavební firmy začaly v Praze v letošním 1. čtvrtletí podle Českého statistického úřadu stavět celkem 1 202 nových bytů, z čehož 1 092 připadalo na bytové domy. Pouze 103 bytů začalo vznikat v rodinném domě.

Více bytů v bytových domech letos začaly firmy stavět už jen v Plzeňském kraji (358 nových bytů v rámci bytových domů oproti 330 novým bytům v rodinných domech) a Libereckém kraji (145 nových bytů v rámci bytových domů oproti 123 novým bytům v rodinných domech). V Plzni je to dáno aktivitou developerských firem, které dříve působily převážně na pražském trhu, libereckou statistiku pak ovlivňuje intenzivnější výstavba vyhledávaných apartmánových domů.

Ve všech ostatních krajích lidé preferují rodinné domy, nejvíce patrné je to v okolí Prahy ve Středočeském kraji. Zde z 1 352 nově zahájených bytů bylo hned 1 252 v rodinných domech. Jen 95 pak připadá na bytový dům. Levnější pozemky ve středočeských obcích a často dobrá dopravní dostupnost do Prahy vede mnoho lidí k tomu, že dají přednost rodinnému domu za hranicemi hlavního města před pořízením bytu na některé z pražských adres.

Domácnosti se k úprku do středních Čech neodhodlají jenom kvůli honbě za levnějším bydlením, ale často i z nouze. Nabídka pražských developerů je totiž už několik let kvůli zablokovanému procesu povolování nových staveb a neaktualizovanému územnímu plánu velmi prořídlá a nové byty se na trh dostávají jen velmi obtížně. I proto Středočeský kraj v bytové výstavbě už dávno předstihl dlouholetého dominanta Prahu.

Více zde.

Více informací na www.czso.cz

Stavebnictví, byty