Průměrná mzda českých učitelů aktuálně dosahuje 39 tisíc

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38 951 korun hrubého měsíčně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku si vyučující polepšili o 2 727 korun, což je zhruba o 7,5 %. Nepedagogové ve školách brali v prvním čtvrtletí v průměru 21 589 korun měsíčně. Meziročně se jejich příjem navýšil přibližně o 11,5 %. Vyplývá to z informací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, o nichž informoval zpravodajský web eurozpravy.cz.

Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 5 % na 34 077 korun. Vláda navýšila objem peněz na platy pedagogů v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách od letošního ledna o 10 %. O 8 % vzrostl základní příjem učitelů a zbytek měl jít na odměny a příplatky.

Hrubý měsíční výdělek vyučujících včetně vedoucích pracovníků se podle aktuálních údajů ministerstva mezi lednem a březnem zvýšil o 7,5 % proti stejnému období v loňském roce. Průměrný plat pedagogů za celý loňský rok byl 40 111 korun, což je přibližně o 1 160 korun víc než v letošním prvním čtvrtletí. Ministerstvo nicméně upozornilo, že nárůst platů za tento rok není definitivní a čísla za celý rok budou vyšší, neboť částky za první čtvrtletí jsou zpravidla bez odměn.

Nejnižší platy pobírali na začátku roku nadále pedagogové v mateřských školách s měsíčním průměrem 32 875 Kč. Plat jejich kolegů na vyšších odborných školách, kteří pobírali nejvíce, překonal 42 000 Kč měsíčně. Na středních školách brali vyučující v průměru 41 991 Kč a průměrný výdělek učitelů na základních školách byl 40 495 Kč.

Platy nepedagogických pracovníků, jako jsou například hospodářky, uklízečky nebo školníci, měly podle ministerstva od letošního ledna narůst zhruba o 10 %. Podle aktuálních statistik úřadu byl jejich průměrný příjem v letošním prvním čtvrtletí 21 589 korun měsíčně. Ve stejném období o rok dříve to bylo 19 359 korun. Za celý loňský rok činil průměrný plat nepedagogů 21 786 korun.

Jaké byly u nás mzdy v jednotlivých zaměstnáních v loňském roce, se dozvíte v publikaci Českého statistického úřadu Struktura mezd zaměstnanců dostupné na webu ČSÚ.

Více zde.

Více informací na www.czso.cz

Vzdělávání