S vrchním radou ČSÚ Liborem Svobodou jsme probírali význam a průběh zkušebního sčítání lidu, domů a bytů, které právě probíhá.
Český statistický úřad v těchto dnech spouští zkušební sčítání, které předchází oficiální Sčítání lidu, domů a bytů 2021 připravované na jaro příštího roku. Co je jeho smyslem a hlavním cílem?
Odpovím trošku šířeji. Sčítání 2021 představuje rozsáhlý projekt, na jehož uskutečnění se ve spolupráci s Českým statistickým úřadem podílí velké množství lidí a institucí – státních úřadů, měst a obcí, dodavatelů a v neposlední řadě také všichni občané v roli poskytovatelů údajů. Součástí tohoto rozsáhlého projektu je po technické stránce také bezpečná výměna informací mezi mnoha informačními systémy, které vznikly buď pro potřeby sčítání, nebo jsou standardně využívány ve veřejné správě.
Úspěch projektu Sčítání 2021 je tak závislý na efektivní spolupráci všech výše uvedených osob i informačních systémů. Tuto spolupráci je třeba ve všech fázích přípravy, distribuce, sběru a zpracování dat důkladně vyzkoušet a prověřit. A právě to je smyslem a cílem zkušebního sčítání, při kterém bude osloveno 25 tisíc vybraných domácností.
Mezi zkušebním a reálným sčítáním pak bude dostatečný časový prostor, ve kterém budou moci být odstraněny případné zjištěné rezervy či nedokonalosti. Věřím, že jich nebude mnoho.
Kdo se tohoto zkušebního sčítání vlastně zúčastní? Mohu se jako případný zájemce například někde hlásit?
Jak jsem již zmínil, k účasti na zkušebním sčítání bude osloveno 25 tisíc domácností žijících ve vybraných lokalitách České republiky. Lokality byly vybrány tak, aby reprezentovaly různé sídelní typy a geografické oblasti. Na rozdíl od reálného Sčítání 2021 je účast ve zkušebním sčítání dobrovolná. Byli bychom rádi, kdyby se do zkušebního sčítání zapojilo co nejvíce z oslovených domácností. Je to pro nás neocenitelná pomoc.
Do zkušebního sčítání se ale nelze přihlásit, domácnosti ve vybraných lokalitách budou osloveny z naší strany. Výjimkou je zkušební online sběr údajů. Účast v něm nechceme a ani nebudeme omezovat na vybrané domácnosti a lokality, takže vyplnění online dotazníku si může vyzkoušet každý.
Jak Český statistický úřad s účastníky zkušebního sčítání komunikuje?
Vzhledem k tomu, že zkušební sčítání sice probíhá plošně, ale pouze ve vybraných sčítacích obvodech, musí být komunikace úřadu s účastníky cílená. Vybrané domácnosti obdrží do poštovních schránek informační letáky a informace budou také vyvěšeny v dotčených domech. Zájemci mohou další podrobnosti zjistit na internetových stránkách scitani.cz, na infolince nebo napsat na e-mailovou adresu dotazy@scitani.cz.
Ing. Libor Svoboda
Absolvent oboru statistika na VŠE. V devadesátých letech působil ve státní správě jako náměstek ministra v rezortech školství a financí. Po roce 2000 zastával manažerské pozice v komerční sféře. V letech 2007–2018 byl kvestorem VŠE. V ČSÚ pracuje od března 2019 v pozici nositele projektu SLDB 2021. Je autorem či spoluautorem monografií a odborných článků a studií z oblasti statistiky, demografie, vzdělávání, financí a managementu.
Budou vybrané domácnosti k účasti ve zkušebním sčítání nějak motivovány?
Nebude se jednat o motivaci v pravém slova smyslu, ale spíše o výzvu k účasti a poděkování za ni. Domácnosti vybrané pro zkušební sčítání obdrží v rámci informační pochůzky spolu s letákem také dopis předsedy ČSÚ a malou pozornost – mikrofix s logem sčítání.
Týká se toto zkušební sčítání i cizinců, kteří na našem území žijí?
Ano, v případě, že budou mezi oslovenými a vybranými domácnostmi. V rozsahu, který je dán zákonem, se jich bude samozřejmě týkat i samotné Sčítání v roce 2021.
Český statistický úřad chce při Sčítání 2021 klást důraz na online formu sčítání. Jak se to projeví při zkušebním sčítání, dojde i na listinné formuláře?
Online sběr v rámci zkušebního sčítání proběhne od 14. do 20. září 2020 a sčítací komisaři by následně měli s papírovými sčítacími formuláři kontaktovat pouze ty domácnosti, které možnosti online sběru nevyužily. Distribuce a sběr papírových formulářů by se v takovém případě měly uskutečnit ve dnech 25. září až 22. října tohoto roku.
K online sběru dat bych ještě rád podotkl, že bude, stejně jako při ostrém sčítání, možný buď přes elektronický sčítací formulář na adrese onlinescitani.cz, nebo z mobilního telefonu pomocí aplikace, kterou bude možno získat v Google Play i App Store.
Bude se zkušební sčítání nějak lišit od toho reálného?
Jde především o rozsah šetření – zkušební sčítání proběhne na relativně malém vzorku domácností. Účast v něm bude na rozdíl od reálného sčítání dobrovolná. Také časové intervaly vyhrazené pro jednotlivé etapy sčítání jsou o něco kratší, než tomu bude v případě celorepublikového sčítání na jaře příštího roku.
Plánuje ČSÚ někde publikovat výsledky této generálky na jarní celonárodní sčítání?
Nikoliv. Výsledky zkušebního sčítání ve smyslu souhrnných statistických ukazatelů publikovány nebudou. Zkušební sčítání nemá charakter výběrového šetření, jehož výsledky by bylo možné zobecňovat na celou populaci. Určitě však po jeho skončení budeme publikovat základní informace o průběhu a o počtech zapojených domácností.
Zkušební sčítání bylo zahájeno 1. září informačními pochůzkami sčítacích komisařů z České pošty, kteří informovali vybrané domácnosti o zařazení do projektu. Od 14. do 20. září je na webu www.scitani.cz k dispozici elektronický formulář zkušebního sčítání a další informace pro účastníky. Listinné formuláře bude možné vyplňovat od 25. září do 7. října. Jejich sběr proběhne do 22. října.
Oslovených 25 tisíc domácností žije ve více než 12 tisících budovách v 98 místech napříč celou Českou republikou. Jsou vybrány tak, aby reprezentovaly typické lokality. Zkušební sčítání tak proběhne v malých obcích i velkých městských aglomeracích. Zahrnuty v něm budou i různé typy bytových domů včetně např. hromadných ubytovacích zařízení.
Rozhovor si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.