Český statistický úřad se zapojil do sledování indikátorů naplňování cílů udržitelného rozvoje.
Udržitelný rozvoj je takový rozvoj, který umožňuje naší generaci uspokojovat své potřeby za současného zachování této možnosti i pro generace budoucí.
Mezinárodní agenda
V září 2015 přijalo světové společenství na půdě Valného shromáždění Organizace spojených národů 17 cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals), kterých má být dosaženo do roku 2030. Jedná se o dlouhodobý a ambiciózní program ve všech oblastech lidského konání nazývaný Agenda 2030, který se týká všech zemí a celého lidstva. Česká republika se přihlásila k naplňování Agendy 2030 a k monitoringu jejích 247 indikátorů v podmínkách ČR.
Národní strategie
Udržitelný rozvoj není v ČR novinkou, v roce 2010 přijala vláda strategický rámec udržitelného rozvoje, který navazoval na předchozí strategii. V kontextu mezinárodních událostí byl v roce 2017 přijat nový strategický rámec s názvem ČR 2030, který má 6 klíčových oblastí, 27 strategických cílů a 96 specifických cílů. Cíle jsou vyhodnocovány 192 indikátory, které jsou ještě rozšířeny o dimenzi kvality života s dalšími 140 indikátory.
Role statistiky
V roce 2020 vznikají dvě monitorovací zprávy, jedna k naplňování Agendy 2030 a druhá Zpráva o kvalitě života a její udržitelnosti v České republice. ČSÚ je koordinátorem sběru vstupních dat pro tvorbu obou zpráv, na nichž pracují analytici Ministerstva životního prostředí. Vzhledem k množství indikátorů a jejich různé úrovni, kdy některé indikátory doposud nemají přesně stanovenou metodiku a je velmi problematické najít vhodný zdroj dat, je to úkol nelehký. Děkujeme touto cestou všem kolegům, nejen z našeho úřadu, ale také z dalších institucí, kteří jsou nám nápomocni při sběru dat k jednotlivým indikátorům.
Článek si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.