Francie se chlubí nejhustější sítí kempů v EU

Ve všech zemích Evropské unie bylo v roce 2018 v provozu celkem 23 200 kempů. Nejrozšířenější bylo kempování v Dánsku a Lucembursku, nejoblíbenější kempingové destinace se nacházely v jižních a západních regionech Francie.

Více než dvě třetiny evropských kempů se nacházely pouze ve čtyřech členských státech EU, konkrétně ve Francii (35 %), v Německu (13 %), Nizozemsku (12 %) a Itálii (10 %). V České republice se milovníci kempů mohli předloni ubytovat na 566 místech (2,4 %). Převážná většina evropských kempů se nacházela ve venkovských oblastech (68 %) nebo ve městech a na předměstích (26 %), zatímco jen 6 % bylo umístěno ve velkoměstech.

V roce 2018 strávili návštěvníci v kempech v zemích Unie celkem 352 milionů nocí, což představuje 13 % všech nocí strávených v turistických ubytovacích zařízeních v EU. Nejoblíbenějšími ročními obdobími pro kempování byly pozdní jaro a léto. V roce 2018 představoval počet nocí strávených v kempech v EU v srpnu 31 % a v červenci 27 %, tedy dohromady více než polovinu. Populární měsíce pro pobyt ve stanech nebo v mobilních domovech byly také červen (11 %), květen a září (shodně 9 %).

Čtyři země s nejvyšším podílem nocí strávených v kempech v roce 2018 byly Dánsko a Lucembursko (shodně 33 % všech nocí strávených v domácích ubytovacích zařízeních), Francie (28 %) a Švédsko (26 %). Francie byla na prvním místě v podílu na všech nocích strávených v kempech v EU. V jejím případě tvořil 35 %, zatímco Itálie dosáhla 16 %, Španělsko 11 % a Německo 10 %.

Nejvyšší podíl turistických nocí strávených v kempech ze všech regionů EU zaznamenal francouzský Languedoc-Roussillon na hranici Pyrenejí a Středozemního moře (59 % všech nocí strávených v turistickém ubytování v regionu). Další francouzská oblast Loire Region rovněž měla více než polovinu nocí strávených v kempech (51 %), za ní následovaly další tři francouzské regiony Bretaň (50 %), Akvitánie (49 %) a Poitou-Charentes (48 %) a také tři dánské: Zéland, Střední Jutsko a Jižní Dánsko (shodně 48 %).

Dalšími regiony EU, v nichž bylo kempování poměrně důležité pro jejich cestovní ruch, byly skandinávské země a jadranské pobřeží. S výjimkou regionů hlavního města, jako je Kodaň, Stockholm a Záhřeb, byl podíl nocí v kempu na celkových nocích strávených v turistických ubytovacích zařízeních vyšší než 20 % ve všech zbývajících regionech Dánska, Švédska a Chorvatska.

Ve většině zemí střední a východní Evropy byl v roce 2018 význam kempů v cestovním ruchu omezený. V žádném z bulharských, estonských, litevských, polských, rumunských nebo slovenských regionů nepřekročil 5 %. V této části Evropy byl jediným regionem s podílem přesahujícím 15 % maďarská Střední Transdanubia (16,3 %) s jezerem Balaton.

O kapacitách a návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení v Česku, včetně kempů, se dozvíte více z Veřejné databáze na webu ČSÚ.

Více zde.