Maloobchod – leden 2021

Maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel) oproti lednu 2020 reálně klesly o 6,5 %. Ve srovnání s prosincem 2020 byly nižší o 6,6 %. Od 27. prosince byly otevřeny pouze prodejny se základními potřebami, což stlačilo dolů lednové tržby oproti „uvolněnému“ prosinci.

Opětovné zpřísnění opatření srazilo i lednovou důvěru spotřebitelů. Zvýšil se počet spotřebitelů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace. Zvýšily se obavy z růstu nezaměstnanosti i cen. V lednu klesla i důvěra obchodníků. Zhoršila se zejména jejich očekávání ekonomického vývoje v budoucích třech měsících.

Tržby se snížily u všech segmentů maloobchodu. Nejvíce reálně klesl prodej pohonných hmot (‑9,8 %) a hluboký byl propad také u nepotravinářského zboží (8,4 %). Nižší byly i reálné tržby za potraviny (-2,7 %).

Vyhlášená omezení se zaměřovala nejen na konkrétní typy prodejen, ale přímo na sortiment, který nebylo možné v kamenných prodejnách prodávat. I proto se meziročně reálně zvýšily pouze tržby v internetovém a zásilkovém prodeji (34,5 %, kalendářně neočištěno). Naopak tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (řetězce), kde dříve bylo možné nakoupit nyní omezený sortiment, klesly o 3,1 %.

Hluboký zásah opět pociťovaly prodejny s nepotravinářským a zbytným zbožím. Nejvíce tržby reálně klesly v prodejnách s oděvy a obuví (74,1 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (‑33,0 %) a s výrobky pro domácnost (-23,9 %). Pokračoval také hluboký útlum tržeb ve specializovaných prodejnách potravin (-19,3 %). Tržby se propadly také u prodejen s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (-6,2 %), které přitom mohly fungovat bez omezení. Jedním z možných důvodů ale může být i vysoká srovnávací základna loňského ledna, kdy už začínalo být vidět vykupování ochranných prostředků a léků v reakci na zprávy o nákaze.

Tržby v maloobchodě v EU oproti prosinci 2020 klesly o 5,1 % a pokles zaznamenala většina zemí. Nejhlubší pokles měly tržby v Rakousku (po prosincovém nárůstu klesly o více než 16 %), ale maloobchod klesl i v Německu a růst si neudrželo ani Polsko. Hrstce zemí, kde se maloobchod zlepšil, vévodilo Švédsko.

Oproti lednu 2020 se dál silně zvyšovaly ceny alkoholických nápojů a tabáku. Výrazný přírůstek měly i ceny odívání a obuvi a bytového vybavení a zařízení domácnosti. Jen velmi mírné bylo navýšení cen potravin a nealkoholických nápojů a trval meziroční pokles cen pohonných hmot.

Více informací na www.czso.cz

Obchod, pohostinství, ubytování

Služby