Spotřebitelská inflace – březen 2021

Spotřebitelské ceny se oproti březnu 2020 zvýšily o 2,3 %. Po několika měsících zpomalování tak meziroční přírůstek opět zrychlil. Oproti letošnímu únoru spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 %.

Mírný meziměsíční přírůstek podpořily zejména rostoucí ceny dopravy (1,6 %), především pohonných hmot a rovněž alkoholické nápoje a tabák (0,9 %). Naopak ve směru poklesu cen působily ceny rekreace a kultury (-2,1 %) a bytového vybavení a zařízení domácnosti (-0,4 %).

Ve srovnání s březnem 2020 výrazně vzrostly ceny dopravy (5,2 %, zvýšily se zejména ceny pohonných hmot), na čemž mělo podíl hlavně srovnání s rekordně nízkou úrovní loňského roku (během března 2020 ceny ropy klesly na rekordně nízkou úroveň). K růstu spotřebitelských cen nadále nejsilněji přispívaly ceny alkoholických nápojů a tabáku. Mírný příspěvek měly i ceny stravování a ubytování (2,7 %) a ostatního zboží a služeb (2,7 %, navýšily se především ceny finančních služeb). Dál zpomaloval růst cen bydlení a energií (1,6 %) a mírně klesaly ceny potravin a nealkoholických nápojů (-0,3 %).

Ceny zboží úhrnem vzrostly proti loňskému březnu o 2,1 % a ceny služeb o 2,6 %.

Trendy

Také v Evropě se projevilo meziroční navýšení cen ropy a růst spotřebitelských cen v Eurozóně zrychlil na 1,3 %. Podle dostupných údajů výrazně zrychlil růst cen v Německu (2,0 %) i na Slovensku (1,4 %).

Za celé 1. čtvrtletí roku 2021 se spotřebitelské ceny v Česku zvýšily oproti předchozímu kvartálu o 1,4 %. Cenový růst táhly potraviny, alkoholické nápoje a tabák, doprava a rekreace a kultura. Ve srovnání s úrovní 1. čtvrtletí 2020 byly spotřebitelské ceny vyšší o 2,2 %. Zatím neochabuje vliv cen alkoholických nápojů a tabáku, na konci 2. čtvrtletí by měly ale jejich ceny narazit na vysokou základnu předchozího roku. Vysoká srovnávací základna se projevuje také u meziročního poklesu cen potravin (hlavně vepřové maso). Aktuální silný příspěvek cen dopravy pravděpodobně bude patrný ještě několik měsíců.