Maloobchod – březen 2021

Maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel, očištěno o kalendářní vlivy) byly oproti březnu 2020 reálně vyšší o 5,0 %. Ve srovnání s letošním únorem sezónně očištěné tržby klesly o 1,6 %. V březnu 2021 došlo k dalšímu zpřísnění opatření (byl omezen pohyb osob mezi okresy) a povolen byl prodej pouze základního zboží.

Důvěra spotřebitelů v březnu klesala, což souviselo i se zpřísněním opatření. Spotřebitelé více očekávali zhoršení celkové ekonomické situace a zhoršily se i jejich obavy z růstu nezaměstnanosti. Dál klesala i důvěra obchodníků. Klesl podíl podnikatelů hodnotících celkovou ekonomickou situaci jako dobrou. Celkově byla důvěra spotřebitelů i obchodníků nižší než v březnu 2020.

Na meziročním srovnání se projevila opatření, která začala platit v polovině loňského března. Byla tehdy uzavřena velká část maloobchodních prodejen včetně například prodejen domácích potřeb, které byly letos otevřeny. Nelze zanedbat ani alternativní prodejní kanály, které si obchodníci v uplynulém roce vybudovali. Tržby za nepotravinářské zboží tak byly ve srovnání s březnem 2020 vyšší o 12,1 % a za potraviny nižší o 0,5 %. Prodej pohonných hmot za úrovní loňského března reálně zaostával o 3,5 %. Celkově maloobchodní tržby letos v březnu dosáhly přibližně úrovně března 2019.

Velmi silný zůstal meziroční růst tržeb v internetovém a zásilkovém prodeji (36,2 %, kalendářně neočištěno). Výrazně vyšší byly také prodeje ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (18,8 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (10,8 %) a s počítačovým a komunikačním zařízením (10,3 %). Hluboký propad tržeb nadále sužoval prodejny s oděvy a obuví (-39,4 %) a nižší byly i prodeje farmaceutického a zdravotnického zboží (-4,6 %).

Podle dostupných dat byly v březnu maloobchodní tržby ve většině zemí EU nad úrovní loňského března. Výjimkou byly jen Portugalsko a Malta. Evropské země totiž pandemií procházely podobně a v březnu 2020 přistoupily k výrazným restrikcím maloobchodu, což nyní srovnání ovlivňuje. Také ve srovnání s letošním únorem tržby ve většině zemí rostly, což souvisí i s postupným rozvolňováním po zimní vlně nákazy.

V březnu mírně posílil růst spotřebitelských cen. Pokračoval výrazný meziroční růst cen alkoholu a tabáku a zároveň se zvýšily ceny pohonných hmot. Ve srovnání s březnem 2020 ale byly nižší ceny potravin a nealkoholických nápojů. Slaběji rostly ceny odívání a obuvi i bytového vybavení.

1. čtvrtletí

Maloobchod byl v průběhu celého 1. čtvrtletí 2021 výrazně omezen, což také vedlo k výslednému reálnému poklesu tržeb ve srovnání s loňským 1. kvartálem o 1,3 %. Meziročně mírně nižší byl prodej potravin (-0,8 %), díky silnému březnu se propad tržeb za nepotravinářské zboží zmírnil na 0,2 % a výrazný pokles se udržel u tržeb za pohonné hmoty (-7,6 %).