Německo přišlo o pozici lídra dovozu do Velké Británie

Čína předstihla Německo a stala se největším dovozcem do Velké Británie. Podle oznámení britského statistického úřadu se tak stalo poprvé od roku 1997, kdy se začaly vést záznamy o zahraničním obchodu v současné podobě.

Výjimkou bylo šestiměsíční období na konci roku 2000 a na začátku roku následujícího, kdy Německo krátce předstihly Spojené státy. Navzdory tomu, že celkový obchod s Evropskou unií od začátku roku 2018 klesl o 23,1 procenta, EU jako celek hlavním obchodním partnerem Británie zůstává.

Objem zboží dovezeného z Číny se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 zvýšil o dvě třetiny a dosáhl 16,9 mld. liber (téměř 500 mld. Kč). Dovoz z Německa ve stejném období o čtvrtinu klesl a činil 12,5 mld. liber. Oboje bylo poznamenáno zásadními událostmi roku 2020. Obchod mezi Velkou Británií a Evropskou unií byl narušen odchodem Velké Británie z EU, přičemž dovoz z Německa klesal už od dubna 2019 kvůli nejistotě, jaký bude nový vztah mezi Británií a EU.

Dopady pandemie nemoci covid-19 pocítil i německý automobilový průmysl. Klesla jak výroba vozidel, tak i globální export. V Británii se snížila poptávka po nových autech. Jedním z důvodů byly obavy z budoucího ekonomického vývoje a tím praktickým důvodem nepochybně bylo uzavření autosalonů.

Na druhou stranu pandemie zvýšila poptávku po čínském zboží. Zvýšil se zejména dovoz textilu, který se používá při výrobě roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek, a projevila se také větší poptávka po elektrických zařízeních v souvislosti s rozšířením práce z domova.

V Česku v loňském roce dosáhl přebytek bilance zahraničního obchodu 190,0 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek 44,3 mld. Kč. V porovnání s rokem 2019 se vývoz snížil o 4,5 % a dovoz o 5,9 %. Na straně dovozu si Německo stále s výrazným náskokem před Čínou drží první pozici. Ta mu náleží i na straně vývozu, druhá příčka patří Slovensku.

Více zde.