V karibském Nizozemsku přibylo narozených

Karibské Nizozemsko je souhrnné pojmenování pro tři ostrovy v Karibiku, které mají status „speciálních municipalit Nizozemska“. Jedná se o ostrovy Bonaire, Svatý Eustach a Saba.

Na ostrově Bonaire žilo v roce 2019 více než 20 tis. obyvatel, Svatý Eustach byl domovem více než 3 tis. osob a na nejmenším ostrově Saba žily necelé 2 tisíce osob. Za loňský rok přibylo na všech třech ostrovech dohromady více než 800 obyvatel. Jak imigrace, tak emigrace poklesly kvůli omezením cestování souvisejících s celosvětovým výskytem nemoci covid-19.

Počet narozených i zemřelých se zvýšil. Přímý účinek koronaviru na úmrtnost byl malý: v loňském roce Bonaire zaregistroval tři potvrzená úmrtí na covid-19 (do poloviny dubna 2021 včetně bylo ale zaznamenáno 12 potvrzených úmrtí), zatímco žádná úmrtí nebyla v této souvislosti zaznamenána na Sv. Eustachu ani na ostrově Saba. To je patrné z nových údajů o počtu obyvatel v karibském Nizozemsku, které minulý měsíc zveřejnil nizozemský statistický úřad.

V roce 2020 se na ostrově Bonaire narodilo 228 dětí, průměrně během let 2015–2019 to bylo 192 dětí. Zejména ženy ve věkové skupině 25 až 29 let měly více dětí. Důvod tohoto nárůstu počtu narozených nebyl podrobně prozkoumán, avšak v posledních dvou letech byla zavedena řada socioekonomických podpůrných opatření, jejichž cílem bylo snížit náklady na péči o děti.

Více zde.