Domácí turisté na Islandu výpadky těch zahraničních nenahradili

Počet přenocování v registrovaných ubytovacích zařízeních na Islandu v loňském roce klesl o 61 %. K poklesu o 65 % došlo v hotelech a penzionech, o 32 % v kempech a 61% snížení zaznamenala ostatní ubytovací zařízení.

V roce 2020 bylo na Islandu evidováno 3,3 mil. přenocování v registrovaných ubytovacích zařízeních, zatímco o rok dříve islandští statistici zaznamenali 8,4 mil. přenocování. Největší propad (o 70,4 %) postihl oblast hlavního města Reykjavíku a téměř stejně špatně na tom byl region Jihozápad (–69,9 %), zatímco v ostatních oblastech nebyl pokles tak výrazný. Například v oblasti Západních fjordů se počet přenocování snížil o 29,9 % a v regionu Východ o 33,9 %.

Dopady pandemie na ubytovací segment jsou zcela jasné, pokud sledujeme přenocování měsíc po měsíci. Leden a únor roku 2020 vykazovaly podobné hodnoty jako v roce 2019, ale v březnu, kdy byla na Islandu zavedena první omezení související s celosvětovým rozšířením nemoci covid-19, došlo k prudkému poklesu o 54,6 %. Po něm následoval ještě větší pokles počtu zahraničních návštěvníků, když se příjezdový cestovní ruch prakticky zastavil. Počet přenocování zahraničních turistů byl oproti předchozímu roku každý měsíc nižší o 90–97 %, výjimkami se staly měsíce červenec a srpen s poklesem 70–75 %. Na druhé straně došlo k nárůstu počtu přenocování domácích turistů, kdy si Islanďané vychutnávali, že mají svůj ostrov zase prakticky jen pro sebe. Nárůst domácí poptávky však chybějící zahraniční turisty nahradit nedokázal.

Více zde.