Maloobchod – červenec 2021

Maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel, očištěno o kalendářní vlivy) oproti loňskému červenci reálně vzrostly o 5,5 %. Ve srovnání s letošním červnem byly sezónně očištěné tržby vyšší o 0,5 %. V letošním červnu i loňském červenci mohl maloobchod fungovat neomezeně, takže meziroční i meziměsíční indexy už odpovídají „normálu“ a jsou srovnatelné s obdobím před nástupem pandemie.

Důvěra spotřebitelů v červenci po optimistickém jaru klesla. Zvýšil se podíl respondentů, kteří očekávali zhoršení celkové ekonomické situace i té vlastní. Mírně se také zvýšily jejich obavy z růstu nezaměstnanosti a výrazně vysoké byly také obavy z růstu cen. Důvěra obchodníků se neměnila. Očekávali zejména zvýšení prodejních cen. Jejich důvěra byla meziročně výrazně vyšší.

Nadále pokračoval silný meziroční růst tržeb za nepotravinářské zboží (9,6 %). Ve srovnání s loňským červencem byl reálně výrazně vyšší i prodej pohonných hmot (5,3 %). Naopak tržby za potraviny stagnovaly (0,1 %).

Pozici klíčové součásti maloobchodu má prodej prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby, který nejvíce přispěl k červencovému nárůstu tržeb a oproti loňsku se zvýšil o 15,3 % (kalendářně neočištěno). Co se týká specializovaných prodejen, nejvíce rostly tržby za počítačové a komunikační zařízení (11,9 %), výrobky pro domácnost (5,2 %) a kosmetické a toaletní výrobky (2,2 %). Oproti loňskému červenci naopak klesly prodeje farmaceutického a zdravotnického zboží (-0,6 %), oděvů a obuvi (-2,1 %) a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (-2,2 %).

Maloobchodní tržby v EU byly v červenci reálně meziročně vyšší o 3,8 % a loňskou úroveň překonaly v naprosté většině jednotlivých členů (výjimkou bylo Lucembursko, Rakousko, Německo a Španělsko). Naopak meziměsíčně maloobchod v EU klesl o 1,9 % a snížení vykázala většina ekonomik. Český přírůstek tak byl spíše výjimkou, a to i v rámci středoevropského regionu – tržby silně klesly v Německu i Rakousku, mírný pokles zaznamenalo i Slovensko. Naopak v Polsku maloobchod rostl.

Růst spotřebitelských cen v červenci výrazně zrychlil. Nejvíce k růstu cen přispívaly ceny dopravy pod vlivem zdražování pohonných hmot i dopravních prostředků. Stále výrazný byl i příspěvek cen alkoholických nápojů a tabáku. Červencové zrychlení ovlivnily potraviny a nealkoholické nápoje, jejichž ceny po období poklesu opět začaly růst. Posílil růst cen odívání a obuvi i bytového zařízení.

Více informací na www.czso.cz

Obchod, pohostinství, ubytování

Služby