Doba přeje autokinům

Zatímco v roce 2019 byla v Česku pouze 2 autokina, v roce 2020 jich fungovalo 21. Dařilo se také letním kinům, jejichž počet se v porovnání s předchozím rokem zvýšil takřka o polovinu.

Sledování filmů v autokině znali lidé v Česku až do minulého roku spíše ze starších zahraničních filmů. Autokina neměla nikdy v Česku příliš velkou tradici a tomu odpovídala také jejich nabídka – v roce 2018 byla v Česku tři a v roce 2019 pouze dvě místa, kam mohli diváci zajet do kina autem. To se však změnilo loni na jaře během prvního „lockdownu“, při kterém byla běžná kina zavřená a autokina nabízela možnost sledovat film na plátně a zároveň zůstat v izolaci od ostatních návštěvníků.

Během roku 2020 mohli lidé sledovat filmy z auta nejen na několika místech v Praze, ale také např. v Brně, Olomouci či Pardubicích. Celkem bylo v roce 2020 v provozu 21 autokin a jejich počet vzrostl oproti předchozímu roku více než desetinásobně. Podobný scénář se opakoval také v dalších evropských zemích. Data od řady evropských filmových institucí o vzniku autokin během první vlny pandemie zveřejnila italská organizace Media Salles. Podle nich vzniklo během jarní koronavirové vlny např. historicky první autokino ve Finsku a v řadě dalších evropských zemí se otevřely jednotky až desítky nových autokin.

Virus vyhnal kina ven z budov

Běžná letní kina byla v Česku rozšířená ještě před vypuknutím koronavirové pandemie – jedná se obvykle o místa, kde mohou lidé sledovat filmy buďto zcela pod širým nebem, nebo alespoň v rámci venkovního dvorku budov. V roce 2018 jich u nás bylo 255 a v roce 2019 jejich počet vzrostl na 294. Příchod pandemie v roce 2020 nárůst počtu letních kin ještě eskaloval a v roce 2020 stoupl jejich počet takřka o polovinu na 438 kin. Stejně jako u autokin stojí za velkým nárůstem zřejmě reakce provozovatelů kinosálů na vládní opatření proti koronaviru a snaha přizpůsobit se aktuálním podmínkám omezujícím návštěvu vnitřních kulturních akcí.

Celkem bylo v Česku v roce 2020 v provozu 1 065 kin a venkovní kina (letní kina a autokina) tvořila téměř polovinu z nich. Nejvíce kin mohli lidé navštívit ve Středočeském kraji, kde bylo v provozu 63 běžných a 54 venkovních kin. Nejméně kin bylo v Karlovarském kraji, kde v roce 2020 promítalo pouze 23 běžných a 12 venkovních kin. Venkovních kin mohli lidé navštívit nejvíce v Jihomoravském kraji (58) a v přepočtu na sto tisíc obyvatel pak na Vysočině (7). Druhou příčku se šesti venkovními kiny na sto tisíc obyvatel obsadily kraje Pardubický a Olomoucký. Nejméně venkovních kin na sto tisíc obyvatel bylo v Královéhradeckém kraji (3). V krajských statistikách ovšem není zahrnuto celkem 70 putovních kin.

Venkovní kina v roce 2020 (autokina a letní kina)

Zdroj: Státní fond kinematografie
Návštěvnost snad opět roste

Zatímco počet autokin a letních kin v posledních letech rostl, počet běžných kin stagnoval a celková návštěvnost se mezi lety 2019 a 2021 dramaticky propadla. V první polovině roku 2019 dosahovala celková návštěvnost kin skoro 9 milionů návštěv, o rok později to byly méně než 4 miliony návštěvníků. Z nejnovějších dat Unie filmových distributorů vyplývá, že v prvním pololetí roku 2021 klesla návštěvnost oproti roku 2020 přibližně osminásobně pod 500 tisíc návštěv. Běžná kina byla v době nejtvrdších protiepidemických opatření v první polovině tohoto a minulého roku zavřená a návštěvnost držela nad nulou pouze autokina. Ta se starala měsíčně o stovky diváků. Příslibem do budoucna mohou být aktuální červnová data. Letos v červnu přišlo do kin téměř 450 tisíc diváků, a loňské hodnoty tak byly překonány o více než třetinu. Za příznivými čísly stojí zřejmě částečné rozvolnění vládních opatření z 10. června a s ním spojené znovuotevření multikin.

Návštěvnost kin v ČR (tis. diváků)

Článek si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.