Maloobchod – srpen 2021

Maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel, očištěno o kalendářní vlivy) byly ve srovnání s loňským srpnem reálně vyšší o 4,1 %. Oproti letošnímu červenci vzrostly o 0,3 %. Letošní ani loňský srpen nijak neomezovala protiepidemická opatření a meziroční i meziměsíční indexy už jsou srovnatelné s obdobím před nástupem pandemie.

Důvěra spotřebitelů v srpnu po červencovém zakolísání opět vzrostla. Respondenti v menší míře očekávali zhoršení celkové ekonomické situace a větší optimismus měli ohledně své vlastní finanční situace. Obavy z růstu nezaměstnanosti klesly, ale obavy z cenového růstu byly stále vysoké. Důvěra obchodníků klesla. Snížil se totiž podíl obchodníků, kteří hodnotili celkovou ekonomickou situaci jako dobrou.

Tržby za nepotravinářské zboží byly oproti loňskému srpnu vyšší o 8,9 %. Silné tempo lze vysvětlit stále doznívajícím efektem odložené spotřeby. Mírný byl reálný růst prodeje pohonných hmot. Tržby za potraviny byly nižší o 1,2 %.

Prodej prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby si i po otevření kamenných prodejen drží zvýšenou dynamiku tržeb (20,6 %, kalendářně neočištěno). Tržby v nepotravinářském segmentu rostly u všech druhů sortimentu. Nejvíce se oproti loňskému srpnu zvýšily tržby za počítačové a komunikační zařízení (14,6 %), výrobky pro domácnost (10,2 %) a farmaceutického a zdravotnického zboží (7,8 %). Rostly tržby ve specializovaných prodejnách s potravinami (1,0 %), ale v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (řetězce) byly prodeje reálně nižší o 1,6 %.

Maloobchodní tržby v EU byly v srpnu meziročně vyšší o 1,1 % a úroveň loňského roku překonaly ve většině jednotlivých členů (kromě Rakouska, Španělska, Lucemburska, Francie a Belgie). Maloobchod v Unii se tak postupně vrací na předpropadovou trajektorii. Po červencovém meziměsíčním poklesu maloobchod v EU v srpnu opět vzrostl (0,3 %), a to ve většině zemí. U mnoha maloobchod v posledních měsících kolísá, ale třetí pokles v řadě vykázal maloobchod v Dánsku a dva výrazné poklesy v řadě zaznamenali ve Francii, Estonsku a Bulharsku.

V srpnu došlo k dalšímu zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen. Ten tak dosáhl 4,1 %, což je nejvíce od listopadu 2008. Zrychlení ovlivnil především nárůst cen bydlení a energií a pak také potravin a nealkoholických nápojů. Nadále k růstu cen silně přispívalo zdražování pohonných hmot i dopravních prostředků. Stále výrazný byl i příspěvek cen alkoholických nápojů a tabáku. Dál zrychloval i růst cen odívání a obuvi i bytového zařízení.

Více informací na www.czso.cz

Obchod, pohostinství, ubytování

Služby