Čtvrtina alkoholických piv z EU se uvaří v Německu

V Evropské unii se loni uvařilo téměř 32 mld. litrů alkoholického piva. To bylo o 8 % méně než v roce 2019.

Největším producentem zůstalo Německo, které se na celkové výrobě piva v EU podílelo 24 %. Každé čtvrté alkoholické pivo uvařené v EU tak pocházelo od našich západních sousedů. Následovalo Polsko s 12% a Španělsko s 10% podílem na trhu. Česko skončilo na šesté příčce s 6% podílem, na pozice před ním se dostaly ještě Nizozemsko a Francie.

Slovensko v minulém roce zaznamenalo největší růst produkce, a to o 25 %. Následovaly Řecko, Litva a Francie s 3% růstem. Oproti tomu v Itálii produkce klesla o 46 % a v Chorvatsku o 29 %. O více než deset procent se produkce meziročně snížila ve Španělsku, Maďarsku a Rakousku.

Největším vývozcem piva, a to jak v rámci EU, tak i za její hranice, bylo v minulém roce Nizozemsko. Celkový vývoz alkoholického piva ze země činil 1,9 mld. litrů a na celkovém vývozu piva z EU se Nizozemci podíleli více než pětinou (21 %). Následovaly Belgie a Německo. Česko se spolu s Francií dělí o čtvrtou příčku, na celkovém vývozu měly obě země 6% podíl. Pokud pivo uvařené v zemích EU mířilo mimo unijní hranice, pak nejčastějšími cílovými zeměmi byly Spojené státy, kam se vyvezlo 895 mil. litrů piva (22 % vývozu mimo EU), a Velká Británie, do níž se vyvezlo 881 mil. litrů piva (21 %).

Kromě alkoholického piva uvařily pivovary v EU 1,4 mld. litrů piva s obsahem alkoholu menším než 0,5 %, což bylo zhruba stejně jako předloni.

Dovoz alkoholického piva ze zemí mimo EU je velmi nízký. Největším dodavatelem byla Velká Británie, která do EU dovezla 268 mil. litrů piva a na celkovém dovozu ze zemí mimo Unii měla nadpoloviční podíl (51 %). S velkým odstupem následovalo Mexiko s 18% podílem.

Nejčastějším cílem dováženého piva byla Francie, na celkovém dovozu piva ze zemí EU i mimo EU měla podíl 16 %. Následovaly Německo, Itálie, Nizozemsko a Španělsko.

Více zde.