Letadla byla vloni více na zemi než ve vzduchu

Aerolinky přepravily v roce 2020 na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 % méně než v předchozím roce, uvádí Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které sdružuje zhruba 290 leteckých společností.

Ve své ročence za rok 2020 IATA upozorňuje na pokles tržeb z přepravy cestujících, které se loni kvůli pandemii propadly o 69 % na 189 mld. dolarů. Čistá ztráta leteckých společností činila 126,4 mld. dolarů. Mezi členy sdružení IATA, kteří se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 %, patří také České aerolinie.

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry klesla meziročně o 65,9 %, tedy o dvě třetiny. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech se snížila o více ne tři čtvrtiny (75,6 %) a na domácích trasách pak téměř o polovinu (48,8 %).

Kvůli uzavření hranic loni v dubnu zůstala na zemi dvě ze tří komerčních letadel. Počet pasažérů pravidelných letů v Evropě klesl o 67,4 %, v Asii a Tichomoří se snížil o 53,4 % a v Severní Americe o 60,8 %.

Podobnému propadu v letecké nákladní dopravě zabránila potřeba udržet přepravu zboží, včetně ochranných prostředků, zdravotnických potřeb a vakcín. Celkově se nákladní doprava snížila o 21,4 %, na konci roku se však vrátila téměř na hodnotu před krizí. Vytíženost letadel vzrostla o sedm procentních bodů na 53,8 %, nejvýše od roku 1990.

Více zde.