Do podílových fondů loni Češi investovali 118 miliard korun

Tuzemští obchodníci s cennými papíry spravovali v Česku v roce 2021 majetek v hodnotě více než 1,83 bil. Kč. Objem aktiv v podílových fondech činil 708 mld. Kč. Meziročně v nich přibylo 118 mld. Kč, uvedla ve své výroční tiskové zprávě Asociace pro kapitálový trh (AKAT).

Celková hodnota majetku obhospodařovaného domácími bankovními a nebankovními obchodníky s cennými papíry v Česku na konci roku 2021 dosáhla více než 1,83 bil. Kč. V meziročním srovnání vzrostl objem investic téměř o 10 %. Pro představu – výdaje státního rozpočtu na rok 2022 byly stanoveny na 1,9 bil. Kč a příjmy na 1,6 bil. Kč.

Za posledních deset let se majetek uložený v podílových fondech více než ztrojnásobil. V roce 2021 dosáhl hodnoty 708 mld. Kč a meziročně se zvýšil o 118 mld. Kč. Procentuální nárůst objemu peněz představoval 20 %. „Nejvíce nových investic plynulo do smíšených, akciových a nemovitostních fondů. Naopak úbytek zaznamenaly strukturované fondy, fondy dluhopisové a fondy peněžního trhu,“ uvedli zástupci AKAT. I přes vypuknutí pandemie COVID-19 vydělal průměrný český investor za minulý rok téměř 7 %. Z vývoje trhů nejvíce profitovali dynamičtí investoři v akciových fondech, které se zhodnotily o více než 18%. Výnosy ve smíšených fondy pak vzrostly v průměru o 5,8 %, ve strukturované fondech o 2,1 % a v retailových nemovitostních fondech o 3,6%. Pouze v dluhopisových fondech došlo loni k poklesu průměrné výkonnosti o 1,4 %.

Loňský růst investic zjevně souvisí se snahou českých domácností ochránit své finanční prostředky před vysokou inflací. Spotřebitelské ceny se v lednu letošního roku meziměsíčně zvýšily o 4,4 %. Vyšší meziměsíční růst byl v novodobé historii Česka zaznamenán jen v lednu 1993 v důsledku zavedení DPH. Za současným cenovým vývojem stojí zejména vyšší ceny energií pro bydlení. V celoroční kumulaci vzrostly spotřebitelské ceny oproti lednu 2021 o 9,9 %. Ceny v oddíle bydlení se za jediný měsíc zvýšily o 9,6 %, z toho zejména ceny elektřiny o 38,6 %, zemního plynu o 31,3 % a tepla a teplé vody o 9,9 %. Aktuální nárůst spotřebitelských cen bylo sice ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, ale i tak je navýšení u energií značné a dle informací avizovaných dodavateli není konečné.

Více informací naleznete  zde a zde.