Volby voda neodnesla

Přes komplikovanou situaci zvládl ČSÚ zpracování volebních výsledků řádně a včas.

V roce 2002 se konaly volby komunální a do třetiny Senátu. První kolo senátních voleb bylo vyhlášeno na 25. a 26. října, druhé kolo spolu s komunálními na 1. až 2. listopadu. V srpnu, těsně před povodněmi, zahájil ČSÚ pořizování registru kandidátů. Vzhledem k tomu, že probíhalo na lokálních počítačích, ho zatopení centrální serverovny na Invalidovně naštěstí nijak významně neohrozilo.

„Měli jsme kanceláře v prvním patře a počítače tenkrát byly velké krabice, které ležely nahoře na stolech. I když tedy voda vystoupala několik desítek centimetrů nad podlahu, počítače a data v nich zůstaly nepoškozeny,“ vzpomíná Zdeňka Burešová, vedoucí oddělení integračního programování a centrálního zpracování.

Ušetřena zůstala i sídla krajských správ, takže v regionech mohlo pořizování kandidátského registru větších problémů pokračovat vzápětí poté, co se zaměstnanci vrátili na svá pracoviště. V Praze se nebylo kam vrátit, a tak si zaměstnanci vzali počítače domů a prvních několik dnů pracovali z domova. Následně týmu pro zpracování výsledků voleb poskytla na přechodnou dobu své prostory společnost Alvil, která ČSÚ dodávala výpočetní techniku. V jejích kancelářích pak byly dokončeny přípravné práce.

Vlastní zpracování volebních výsledků ovšem už od roku 2000 probíhalo na centrálních serverech ČSÚ, které povodeň totálně zničila. Místo pro náhradní serverovnu se našlo v budově, kde dříve sídlila firma Eurotel, nedaleko stanice metra Vysočanská. Díky mimořádnému úsilí všech zúčastněných se ji podařilo zprovoznit již měsíc po opadnutí povodně, takže úřad mohl spustit všechny přerušené procesy, včetně zkoušek programů pro přepočet odevzdaných hlasů na mandáty. Do posledního říjnového víkendu se stihlo zajistit vše potřebné, a volby mohly proběhnout bez jakýchkoli komplikací. Jedinou jejich zvláštností bylo, že zhruba v 50 obcích nezvládli lidé včas sestavit kandidátky, takže v nich volby proběhly v náhradním termínu v roce 2003.

Článek si můžete přečíst také v časopise Statistika&My.