Japonská centrální banka začala intervenovat

Japonská centrální banka spustila na konci září velmi silné intervence na japonském jenu. Stalo se tak poprvé od roku 1998.

Z důvodu rozdílné měnové politiky japonské (BoJ) a americké (FED) centrální banky oslaboval na trzích japonský jen extrémně už od začátku roku 2021. „Strašení“ trhu ze strany BoJ a tamního ministerstva financí se ukázalo jako neúčinné, a tak slovní intervence byla vystřídána 22. září intervencí přímou. Japonská vláda začala na forexovém trhu intervenovat na obranu měny, která vytrvale oslabuje a která k americkému dolaru za poslední rok ztratila asi 30 % hodnoty. Dolar po zprávě odepisoval k japonskému jenu více než jedno procento a později se prodával v kurzu kolem 143,50 USD/JPY. Před rokem stačilo na nákup jednoho dolaru zhruba 110 jenů. Japonsko záměrně čekalo až po velmi důležitém zářijovém zasedání FEDu a na místě jsou i spekulace o možné koordinaci USA a Japonska.

To že tento krok BoJ bude muset udělat, bylo zřejmě a byla jen otázka času, kdy to nastane. V současnosti mnohé hlavní centrální banky světa zvyšují úrokové sazby, a protože ta japonská tento krok zatím odmítala, musela přijít s nějakou jinou podobou záchrany vlastní měny. Japonsko je členem skupiny vyspělých zemí G7, jako jediná země v této skupině ale zatím úrokové sazby zvyšovat nezačala.

Intervence prakticky probíhají tak, že Japonsko na trhu začne prodávat obrovské množství amerických dolarů a nakupovat velké množství japonského jenu přímo na mezibankovním trhu. Ministerstvo financí v takovém případě ve spolupráci s centrální bankou zahajuje v masivních objemech prodej dolarů, čímž na trhu vyvolá umělou poptávku po japonské měně.

Vývoj měnového kurz jenu vůči dolaru můžete sledovat zde.