Evropská statistika slaví svůj den

Na čtvrtek 20. října připadá Evropský den statistiky. K oslavám se několika akcemi již tradičně připojí i Český statistický úřad. Statistici si v tento den připomínají důležitost spolehlivých a objektivních dat pro fungování společnosti a také význam statistické gramotnosti.

„Smyslem Evropského dne statistiky je zejména připomenout význam kvalitních a důvěryhodných dat pro odpovědné rozhodování a tím i pro celou společnost. Na Českém statistickém úřadu se snažíme dávat datům srozumitelnou tvář a předávat je nejen odborné, ale i široké veřejnosti,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Přímo v budově Českého statistického úřadu na pražské Skalce bude slavnostně otevřena výstava populárních infografik. Výstupy, které úřad pravidelně tímto způsobem zveřejňuje, se přitom těší velké oblibě, na sociálních sítích úřadu patří mezi nejpopulárnější příspěvky a přináší pozitivní ohlasy z řad odborníků i laiků. Není proto divu, že v říjnu 2022 získaly 2. místo v soutěži Fénix Content marketing, ve které nejlepší odborníci ve svých oblastech již devátým rokem oceňují práce v oblasti obsahového marketingu.

Pomyslným dárkem uživatelům je i zavedení nové funkcionality v lednu spuštěné mobilní aplikaci ČSÚ. Uživatelé aplikace díky ní mohou nově dostávat vybrané statistické informace z dané obce či města dle aktuální polohy. Pokud zákazník nepovolí polohu, automaticky se mu otevře mapa a nabídnou se mu data za hlavní město Praha. Na mapě si lze pak vybrat libovolné město či obec v ČR a zobrazit si dostupná data.

Oslavit Evropský den statistiky mohou i ti, kteří rádi testují své znalosti. Právě pro ně je připraven speciální statistický kvíz. Ten se skládá z 10 otázek různé obtížnosti, u nichž je možné vybírat z několika nabízených odpovědí jednu správnou.

Zcela speciální akcí s celosvětovým přesahem je pak vyhlášení 7. ročníku mezinárodní soutěže o nejlepší statistický plakát. Soutěž je učena širokému spektru žáků a studentů od druhého stupně základních škol až po bakalářské programy škol vysokých. Při vytváření statistického plakátu si žáci a studenti osvojí sběr statistických dat, způsoby a možnosti jejich zpracování a prezentaci výsledků výzkumu.

Na sociálních sítích Twitter a Instagram začne ČSÚ postupně zveřejňovat speciální infografiky zaměřené na česká NEJ v EU. Tato série informačních grafik bude zveřejňována postupně až do poloviny prosince v rámci připomínky českého předsednictví v Radě EU. A pokud ještě neznáte statistický LinkedIn a YouTube kanál, je nejvyšší čas jej také poznat!

Opravdu poctivým čtenářům nabízí Český statistický úřad i podnětné studijní materiály. Kromě pravidelného popularizačního magazínu Statistika&My to jsou například publikace O složitém jednoduše, Jak lhát se statistikou či několika cenami za PR ověnčená brožura Česko v číslech 2021. Zájemcům o historické volební statistiky je pak určena publikace ČSÚ a zpracování výsledků voleb.