Pozici hlavního obchodního partnera na straně dovozu si i v roce 2021 udržel Singapur, opačným směrem míří zboží hlavně do Spojených států.

A co se dováží ze Singapuru na Fidži? Jedná se především o lehké oleje, benzin a naftu, přičemž celková hodnota do- vozu vzrostla meziročně o 68,9 mil. USD na 753,8 mil. USD.

Z Austrálie míří do ostrovní země především zkapalněný zemní plyn, krev a krevní deriváty, různé nástroje a přístroje používané v lékařství nebo diagnostická a laboratorní činidla. Dovoz z Austrálie zahrnuje i čerstvé skopové maso a zeleninu nebo sušené luštěniny.

Nový Zéland dodává na Fidži mobilní telefony, různé polotovary ze železa a nelegované oceli, sušené mléko a podobně jako Austrálie je i významným dodavatelem nástrojů a přístrojů používaných v lékařství, především v zubním.

Z evropských zemí je největším obchodním partnerem Fidži Francie, které patří ale až 15. místo v celkovém pořadí. Fidži odsud dováží především přístroje na filtraci vody.

Z pohledu vývozu byly v loňském roce, stejně jako v letech předešlých, nejčastějším cílem fidžijského zboží Spojené státy. Ve finančním vyjádření se vývoz meziročně zvýšil o více než 25 %, a to především zásluhou nárůstu exportu minerálních vod. Kromě nich se z Fidži v hojné míře vyvážejí také izolované elektrické vodiče, bramborové lupínky nebo čerstvé těstoviny. Mezi 15 největšími odběrateli zboží pocházejícího z tohoto ostrovního státu není ani jedna evropská země.

Více se dočtete zde.