Kde se mladým lidem v EU špatně shání práce

V roce 2021 bylo v EU 3,0 milionů nezaměstnaných mladých lidí ve věku 15–24 let a míra nezaměstnanosti mladých lidí činila 16,6 %.

Mezi metropolitními regiony EU byl největší rozdíl v míře nezaměstnanosti mladých ve srovnání s příslušným národním průměrem zaznamenán v Palermu, kde byla nezaměstnanost v této věkové skupině o 26,1 procentních bodů (p.b.) větší ve srovnání s celostátním průměrem Itálie. Míra nezaměstnanosti mládých byla o více než 20,0 p.b. vyšší než příslušné národní průměry také v Messině (Itálie; +25,3 p.b.), Les Abymes (Francie; +24,4 p.b.), Tarantu (Itálie; +24,0 p.b.), Las Palmas (Španělsko; + 23,7 p.b.) a Neapoli (Itálie; +22,4 p.b.).

Naproti tomu míra nezaměstnanosti mladých v Bergamu byla o 18,4 p.b. nižší ve srovnání s celostátním průměrem v Itálii. Další nízké hodnoty ve srovnání s příslušnými celostátními průměry byly zaznamenány v Bratislavě (Slovensko; -18,0 p.b. ), Brašově a Cluj-Napoca (Rumunsko; oba -13,7 p.b.) a Temešváru (Rumunsko; -13,6 p.b.).

V Itálii, Rumunsku a ve Španělsku statistici v roce 2021 evidovali značné regionální rozdíly v míře nezaměstnanosti mladých lidí. Míra nezaměstnanosti mladých lidí v rumunské Craiově byla 5,2krát vyšší než v Brašovu; a v Las Palmas na Kanárských ostrovech to bylo 2,6krát více než v pevninském oblasti Pamplona/Iruña.

Chtěli byste vědět více?

Publikace o Rural Europe a Urban Europe obsahují subnárodní statistiky s různými územními typologiemi pomocí intuitivních vizualizací, inovativních prezentací dat a stručného textu. Obě publikace mají šest společných kapitol o vzdělávání a odborné přípravě, trhu práce, příjmech a životních podmínkách a digitální společnosti a ekonomice.