Nezaměstnanost v EU na minimu

Obecná míra nezaměstnanosti v EU v posledních měsících stagnovala na rekordně nízké úrovni.

Zpomalení ekonomického růstu ve druhé polovině loňského roku se zatím neprojevilo rostoucí nezaměstnaností. Obecná míra nezaměstnanosti 15–74letých v EU celkově v prosinci 2022 zůstala na úrovni 6,1 %, kde se drží už od loňského dubna. Zatím se tedy nepotvrdily obavy ze stagflace – situace, kdy je výrazný růst cen doprovázen zvýšením nezaměstnanosti. Ve srovnání s koncem roku 2021 byla míra nezaměstnanosti v EU o 0,3 p. b. nižší. Ukazatel se aktuálně nachází na rekordně nízké úrovni, dokonce níže, než bylo předpandemické minimum v březnu 2020 (6,5 %). Vyšší hodnoty (7,1 %) dosahovala míra nezaměstnanosti i těsně před příchodem ekonomické krize v únoru a březnu 2008. Meziroční pokles nezaměstnanosti bylo loni v prosinci možné sledovat ve většině zemí EU.

Obecná míra nezaměstnanosti žen v EU byla v prosinci s hodnotou 6,4 % mírně vyšší než u mužů, pro které tento ukazatel vycházel na 5,8 %. Pro obě pohlaví zůstávala nezaměstnanost v posledních měsících neměnná.

Zatímco míra nezaměstnanosti za celou populaci nerostla, v případě osob mladších 25 let jsou dopady ekonomického zpomalení viditelné. Jejich míra nezaměstnanosti v EU v prosinci dosáhla 15,0 %, a meziročně tak vzrostla o 0,6 %. Podle sezonně očištěných dat se v této věkové skupině zastavil postpandemický pokles nezaměstnanosti loni na jaře, a od května ukazatel rostl. Mezi země, kde nezaměstnanost mladých v posledním roce stoupla, se řadilo i Česko.

Přesto Česká republika již několik let vykazuje nejnižší celkovou míru nezaměstnanosti v celé EU (2,3 % v prosinci 2022). Za námi se umístily další středoevropské státy – Polsko a Německo (oba shodně 2,9 %). Velmi vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává v zemích jižní Evropy. Nejvyšší míru nezaměstnanosti zaznamenalo v prosinci Španělsko (13,1 %). To se do pozice země EU s nejvyšší nezaměstnaností dostalo v červnu 2021, kdy předstihlo Řecko, a prvenství si od té doby drží (s dvěma výjimkami v lednu a květnu 2022). V Řecku byla v prosinci míra nezaměstnanosti 11,6 %. Třetí Itálie následovala s větším odstupem (7,8 %).

Obecná míra nezaměstnanosti 15-74letých v zemích EU (%, prosinec 2022, sezónně očištěno)

Článek si můžete přečíst v posledním letošním vydání časopisu Statistika&My.