V Nizozemsku je polovina voličů starší 50 let

V dnešních nizozemských parlamentních volbách může volit přibližně 13,3 mil. tamních obyvatel. To odpovídá 91 % obyvatel starších 18 let. Více než polovina z nich je ve věku 50 let a více. Uvádí to nizozemský statistický úřad na základě předběžných údajů o počtu obyvatel k 1. říjnu 2023.

Téměř 500 tisíc mladých lidí má právo poprvé volit člena Sněmovny reprezentantů. V předchozích parlamentních volbách ještě nedosáhli věku 18 let. Na začátku letošního roku při volbách do provinčních zastupitelstev ještě nemělo volební právo asi 130 tisíc mladých lidí, ale 22. listopadu už ho mít budou. Téměř všichni nizozemští státní příslušníci, kteří jsou v den voleb starší 18 let, mohou volit.

Ve skupině obyvatel ve věku 18 až 34 let je poměrně hodně těch, kteří nemají volební právo, protože se nenarodili v Nizozemsku a nemají nizozemskou státní příslušnost. Ve skupině starších 65 let se k volbám dostanou téměř všichni (98 %), u osob ve věku 18 až 34 let je to 85 %.

Více než polovina dospělých, kteří se nenarodili v Nizozemsku, může jít k volbám, neboť již jsou nizozemskými občany. Většina z nich (57 %) žije v zemi 25 let nebo déle. Ve stejné skupině více než čtvrtina z nich v Nizozemsku prošila 10–24 let. Téměř 15 % má jednoho nebo oba rodiče narozené v Nizozemsku.

Více se dočtete zde.