Knihovna

Knihovna

Jak lhát se statistikou

Knihu Jak lhát se statistikou vydal americký novinář a spisovatel Darrell Huff už v roce 1954. Rozhodně se však nejedná o knihu zastaralou. Autor vás provede různými triky, jejichž cílem je s pomocí dobře vypadajících statistických údajů vytvářet příznivý dojem o věcech, které ve skutečnosti mohou být docela jiné.

Časopis Statistika&My

Cílem časopisu Českého statistického úřadu Statistika&My je popularizovat a šířit výsledky práce statistiků. Poskytuje svým čtenářům srozumitelnou formou informace o ekonomickém, sociálním, environmentálním a demografickém vývoji v ČR a ve světě. Upozorňuje na význam statistických zjišťování a výsledků pro řešení praktických otázek ve společnosti. Informuje o aktuálním dění v ČSÚ.

O složitém jednoduše

Publikace Českého statistického úřadu přibližuje laické veřejnosti i studentům odlehčenou formou pestrý svět statistiky. Stostránková knížka autorky Terezy Košťákové doplněná ilustracemi Tomáše Zimy je určená všem, kteří se chtějí vyznat ve světě čísel.

Česko v číslech

Publikace zpracovaná ve formě poutavých infografik doplněných kartogramy a krátkými shrnujícími texty souhrnně popisuje demografický, sociální a ekonomický vývoj České republiky. Publikace zobrazuje nejen vývoj Česka v posledních letech, ale i jeho pozici mezi státy Evropské unie. Nechybí ani regionální pohled v podobě specifických „nej“ v mezikrajském srovnání a v některých případech jsou poznatky uvedeny až do úrovně obcí.

Česko 15 let v Evropské unii

Publikace Českého statistického úřadu shrnuje základní oblasti vývoje České republiky v období od vstupu do Evropské unie. V přehledné a graficky atraktivní formě prezentuje vybrané ukazatele vývoje obyvatelstva, ekonomiky, životních podmínek, životního prostředí a informačních technologií a výzkumu.

Příběh statistiky

Populárně naučná obrazová publikace Českého statistického úřadu Příběh statistiky, vydaná u příležitosti 95. výročí založení Státního úřadu statistického, sleduje cesty české i světové statistiky od počátků lidstva až po současnost.