Inflace v EU postupně slábne

Meziroční růst spotřebitelských cen v EU po vrcholu z října 2022 zmírňuje.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) se v Evropské unii v dubnu celkově meziročně zvýšil o 8,1 %. To je nejnižší hodnota od března 2022. Zmírnění tempa, ke kterému v posledních měsících dochází, vyplývá i z vysoké srovnávací základny loňského roku. Postupně zpomalil hlavně meziroční růst cen bydlení a energií (v dubnu 7,0 %) a dále dopravy (3,3 %), které na počátku loňského roku rostly nejvíce. Naopak nejsilněji v dubnu přes zpomalení meziročně rostly ceny potravin a nealkoholických nápojů (16,4 %). Ve zbytku oddílů spotřebitelského koše výraznější zpomalení ani zrychlení meziročního tempa růstu HICP patrné nebylo.

Meziměsíční přírůstek spotřebitelských cen v EU v dubnu dosáhl 0,6 %. Oproti předchozím dvěma měsícům tedy celkový růst HICP sice mírně zpomalil, ceny ale dále stoupají. Za snížením přírůstku stálo zejména zmírnění meziměsíčního růstu cen potravin a nealkoholických nápojů, což souvisí i s obvyklým zlevněním sezonní produkce. Meziměsíčně klesaly pouze ceny bydlení a energií. Posílil naopak přírůstek cen dopravy a také stravování a ubytování.

Rozpětí, ve kterém se meziroční růst HICP aktuálně pohybuje, je velmi široké. U naprosté většiny zemí v dubnu meziroční přírůstek spotřebitelských cen oslabil. Mezi země s růstem HICP nad 10 % patřily výhradně státy východní a střední Evropy. Nad 20 % se stále držel růst cen v Maďarsku (24,5 %). Cenová dynamika v ostatních zemích se v dubnu od vrcholu žebříčku výrazněji odpoutala. Druhý největší meziroční přírůstek HICP v EU mělo Lotyšsko (15,0 %) a dalšími v pořadí bylo Česko (14,3 %) a shodně se 14,0 % Polsko a Slovensko. U našich zbylých geografických sousedů – Rakouska (9,5 %) i Německa (7,6 %) ceny rostly výrazně mírněji. Rakousko ale bylo jednou z mála zemí, kde meziroční navýšení v dubnu posílilo. Nejmírnější meziroční nárůst spotřebitelských cen mělo v dubnu Lucembursko (2,7 %), následované Belgií (3,3 %), Španělskem (3,8 %) a Kyprem (3,9 %).

Harmonizovaný index spotřebitelských cen v zemích EU v dubnu 2023 (meziroční růst v %)

Článek si můžete přečíst v červnovém vydání časopisu Statistika&My.