Jak na rezervaci ubytování? Stále častěji online

V roce 2022 zaznamenaly v Německu čtyři online platformy (AirBnB, Booking.com, TripAdvisor a Expedia) celkem 38,6 mil. přenocování.

Oproti roku 2021, který však byl ovlivněn pandemií covidu-19, protože ubytování soukromých návštěvníků bylo v Německu až do května zakázáno, bylo na uvedených online platformách uskutečněno o 39,8 % rezervací více. Došlo dokonce k překonání úrovně z roku 2019 před nástupem pandemie. V roce 2019 si totiž domácí a zahraniční návštěvníci rezervovali v Německu prostřednictvím online platforem jen 37,2 mil. přenocování.

Rozdělení online rezervací podle typu ubytování ukazuje, že v roce 2022 bylo téměř 96 % přenocování v rekreačních bytech nebo domech rezervovaných prostřednictvím platforem nabízeno ubytovacími zařízeními s méně než 10 lůžky. Jednalo se tak převážně o soukromé pronajímatele, kteří nabízejí ubytování jako vedlejší činnost. Tyto experimentální údaje o cestovním ruchu tak tvoří užitečný doplněk oficiálního měsíčního šetření v cestovním ruchu, které zaznamenává pouze zařízení s nejméně 10 lůžky.

Počet přenocování rezervovaných hosty z Německa prostřednictvím AirBnB, Booking.com, TripAdvisor a Expedia vzrostl meziročně téměř o čtvrtinu (+23,2 %) na 27,2 mil. Ještě výraznější byl nárůst počtu přenocování rezervovaných hosty ze zahraničí. Oproti předchozímu roku se totiž tyto počty zdvojnásobily (+106,6 %) na 11,3 mil. Přeshraniční cestovní ruch v Německu však stále nedosáhl úrovně před pandemií: i přes nárůst byl počet přenocování hostů ze zahraničí v roce 2022 stále o 17,5 % nižší než v roce 2019. Naopak počet přenocování hostů z Německa byl o 15,9 % vyšší než před pandemií.

Více se dočtete zde.