Tipy pro Vás

VYDÁNÍ: 04/2020
sdílejte na Facebooku sdílejte na Twitteru pošlete e-mailem sdílejte

Chile.ine. Česko: Evropa v datech. Polsko: Statistická ročenka. Nový Zéland: Srovnání regionálního HDP. USA: 7. dubna – národní den piva.

chile.ine

V dnešní době, kdy je cestování až na výjimky možné pouze po internetu, můžeme zavítat do Chile prostřednictvím instagramového profilu tamního statistického úřadu.

Určitým úskalím se může ukázat skutečnost, že veškeré publikované informace jsou doprovázeny popisky, vysvětlivkami a komentáři pouze ve španělštině. Zároveň to lze pojmout jako příležitost se s tímto jazykem seznámit či si jeho zapomenutou znalost obnovit.
Věděli jste, že Chile je největším světovým vývozcem mědi? Nezanedbatelný je i podíl na celosvětovém obchodu s jódem a důležitou roli země hraje i v rybolovu, čemuž bezesporu nahrává délka pobřeží. Více ZDE a ZDE.

Česko: Evropa v datech

Evropa v datech je portál datové žurnalistiky, který využívá dostupné údaje o ekonomikách a společnostech evropských zemí a překládá je do srozumitelného jazyka grafů, infografik a map.

Příspěvky jsou tříděny do čtyř oblastí: společnost, technologie, ekonomika a byznys, kultura a sport. Evropa v datech je veřejně prospěšný informační portál a své výstupy nabízí volně k použití a další publikaci. Díky analýze statistik umožňuje srovnání s evropskými zeměmi i nacházení nových souvislostí, které při běžném pohledu nemusejí být patrné. Prostřednictvím vizualizačních nástrojů umožňuje každému čtenáři zaměřit se na detaily, které ho zajímají. Nechybí ani podrobný komentář. Více ZDE.

Česko: Evropa v datech

Polsko: Statistická ročenka

Již na konci loňského roku vydal polský statistický úřad národní statistickou ročenku. Tentokrát obsahuje nejnovější údaje převážně z roku 2018.

Na 785 stránkách publikace nalezne uživatel tabulky a grafy nejen s klíčovými statistickými údaji o Polsku, ale také upozornění na hlavní regionální rozdíly a mezinárodní srovnání. Prezentované údaje umožňují komplexní popis sociálně-ekonomické situace v zemi včetně retrospektivního srovnání. Jde o souhrn informací mimo jiné o populaci, trhu práce, vzdělávání, životních podmínkách, ekonomice a podnikání, jakož i o životním prostředí a přírodních zdrojích. Více ZDE.

Nový Zéland: Srovnání regionálního HDP

Novozélandský statistický úřad na svých webových stránkách umožňuje jednoduché interaktivní porovnání novozélandských regionálních ekonomik.

Nový online nástroj s názvem Která odvětví přispěla k HDP vašeho regionu? umožňuje uživatelům zobrazit vedle sebe grafická srovnání odvětví, která tvoří HDP dvou vybraných regionů, a sledovat jejich vývoj v čase. Jednotlivé regiony je rovněž možné srovnávat s národním hospodářstvím. Další graf poskytuje pro vybrané regiony srovnání časových řad s HDP na obyvatele nebo procentuálními změnami HDP a populace. Více ZDE.

USA: 7. dubna – národní den piva

Celkový objem prodeje piva v USA klesl v roce 2018 o 1 %, zatímco prodej piv z malých pivovarů pokračoval v růstu (+4 %) a dosáhl objemově 13,2 % amerického pivního trhu.

Ve statistice celkových tržeb si pak menší pivovary polepšily dokonce růstem o 8 % a zvýšením podílu tržeb až na 23 %. Jen pro představu, prodeje menších pivovarů se v USA zvýšily na celkových 25 mil. barelů, přičemž v roce 2010 se jednalo pouze o 10,7 mil. barelů. Uvedený trend se však netýká zdaleka všech výrobců. Např. známým pivovarům Boston Beer Co. a Sierra Nevada Brewing Co. se prodeje dokonce výrazně snížily. Skutečným skokanem roku v prodejích je pak druh piva označovaný jako „golden ales“ (nebo také „blonde ales“), u kterého byl v roce 2017 zaznamenán 41% růst, další překotné navyšování produkce je očekáváno i v příštích letech. Více ZDE.

USA: 7. dubna – národní den piva

Autor: , odbor vnější komunikace
Zatím zde není žádný komentář.