Domácí a zahraniční poptávka byly v protikladu

Česká ekonomika na začátku roku 2023 mezičtvrtletně stagnovala. Na hraně ji držel negativní vliv klesající domácí spotřeby i kapitálových výdajů kompenzovaný příznivým vývojem zahraniční poptávky.  

Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2023 meziročně klesl o 0,4 % a mezičtvrtletně stagnoval. „Pokračující reálný propad mezd nadále omezoval spotřebu domácností. Stále netypicky klesaly výdaje na netrvanlivé zboží a nižší byla i spotřeba služeb. Struktura investic ukázala také na pokles výdajů na obydlí, což je oblast, ve které se domácností realizují z naprosté většiny. Rostly investice do oblastí financovaných primárně podniky, jako jsou dopravní prostředky, ICT a stroje a zařízení,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Hrubá přidaná hodnota se v 1. čtvrtletí zvýšila meziročně o 1,1 % a mezičtvrtletně o 0,8 %. Meziročnímu navýšení HPH ve zpracovatelském průmyslu o 4,4 % napomohla loňská slabší srovnávací základna. Oproti tomu se HPH v uskupení obchod, doprava, ubytování a pohostinství propadla o 2,8 %. Mezičtvrtletní růst HPH byl nejvíce podpořen vývojem
ve zpracovatelském průmyslu, který si připsal přírůstek HPH o 2,0 %. Průmyslu jako celku se ale dařilo méně, především energeticky náročnějším odvětvím. K růstu přispívala také velká většina služeb. Jediným významnějším oborem, kde HPH mezičtvrtletně klesla, bylo peněžnictví a pojišťovnictví.

K obratu došlo ve vývoji bilance zahraničního obchodu. Ta dosáhla v 1. čtvrtletí přebytku 93,7 mld. korun, což představovalo meziroční zlepšení o 92,7 mld. Přebytek se zvyšoval i mezičtvrtletně. Zlepšovala se především bilance obchodu se zbožím. Meziročně výrazně vyšší byl přebytek zahraničního obchodu s motorovými vozidly a zároveň se značně zmírnil deficitu obchodu s ropou  a zemním plynem.

V 1. kvartálu se zastavil mezičtvrtletní pokles zaměstnanosti patrný v loňském druhém pololetí  a pracovníků přibylo o 0,4 %. Nabíral především sektor služeb, na trh práce se více zapojovaly ženy. Počet volných pracovních míst se meziročně snížil, obecná míra nezaměstnanosti se však stále držela pod 3 %. Nominální růst průměrné mzdy sice mírně zrychloval, kupní síla zaměstnaneckých výdělků ale meziročně klesla šestý kvartál v řadě, tentokrát o 6,7 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v 1. čtvrtletí meziročně nominálně vzrostla o 8,6 %  na 41 265 korun.

Další detaily přináší aktuální analýza: Vývoj ekonomiky ČR v 1. čtvrtletí.