Na 20. října připadá Evropský den statistiky

V pátek 20. října si v Evropě připomínáme význam spolehlivých a objektivních dat pro fungování společnosti a také význam statistické gramotnosti. Český statistický úřad se k Evropskému dni statistiky připojuje mimo jiné znalostním on-line kvízem či výstavou infografik a v příštím týdnu představí nejpopulárnější jména dávaná dětem v roce 2022.

„Nezávislá a důvěryhodná oficiální statistika přináší kvalitní data, na jejichž základě lze pak přijímat odpovědná a prospěšná rozhodnutí,“ připomíná Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Přímo v budově Českého statistického úřadu na pražské Skalce mohou návštěvníci až do poloviny prosince zhlédnout výstavu populárních statistických infografik. Ty se těší velké oblibě veřejnosti, na sociálních sítích úřadu patří mezi nejpopulárnější příspěvky a jsou též pozitivně hodnoceny odborníky.

Oslavit Evropský den statistiky mohou i ti, kteří rádi testují své znalosti. Právě pro ně je připraven on-line statistický kvíz skládající se z 10 otázek různé obtížnosti a z různých oblastí statistiky, u nichž je možné vybírat z několika nabízených odpovědí pouze jednu správnou. Zájemci jistě ocení infografiku zobrazující statistiku o statistice či srovnání dovedností v Česku a v EU.

Již ve čtvrtek 19. října proběhl v ústředí ČSÚ dobročinný statistický brunch, při kterém statistici spolu sdíleli vlastně vyrobené pochutiny a zároveň vybírali finanční prostředky na dobročinný projekt předem vybraný v zaměstnanecké anketě. Symbolicky tak ukazují, že společnosti pomáhá nejen kvalitní a nestranná statistika, ale též statistici samotní. Po loňské úspěšné akci, kdy statistici finančně přispěli na humanitární pomoc pro válkou sužovanou Ukrajinu, zaměřili letos svou podporu na Bílý kruh bezpečí, který poskytuje pomoc obětem trestných činů.

Ve čtvrtek 26. října pak Český statistický úřad představí na tiskové konferenci žebříček nejpopulárnějších dětských jmen v roce 2022, přičemž se zaměří nejen na regionální, ale i na mezigenerační srovnání.

Nejen během Evropského dne statistiky je ČSÚ aktivní na sociálních sítích X (dříve Twitter), Instagram či LinkedIn a má též svůj YouTube kanál. Zájemci o data mohou využít i mobilní aplikaci ČSÚ. Novinkou pro uživatele je pak Statistický geoportál, který zobrazuje statistická data pomocí interaktivních map. Pozornost si pak zaslouží i pravidelný popularizační magazín Statistika&My.

Český statistický úřad má kromě ústředního pracoviště i 14 krajských správ a 49 zastoupení v regionech. Ve své práce navazuje na Státní úřad statistický zřízený v roce 1919.